predchádzajúci post
Prútený nábytok možnosti, prehľad modelu
Predchádzajúci článok
Prútený nábytok možnosti, prehľad modelu
next-post
Prútený nábytok vyrobený z prútia, ktorého modely sú k dispozícii
Ďalší článok
Prútený nábytok vyrobený z prútia, ktorého modely sú k dispozícii

Ako vyrobiť preglejkový nábytok vlastnými rukami, opis procesov

Ako vyrobiť preglejkový nábytok vlastnými rukami, opis procesov

Pri nákupe rôznych interiérových položiek sú ľudia konfrontovaní so skutočnosťou, že majú značnú hodnotu. Preto uprednostňujú prácu vlastnými rukami. V tomto prípade je možné zvoliť rôzne materiály. Proces, ako je preglejkový nábytok pre domácich majstrov, je vynikajúcim riešením na vytváranie rôznych vzorov. Ak s materiálom manipulujete správne a zároveň s ním zaobchádzate dobre, môžete ho použiť aj na vytvorenie kuchynských súprav.

rysy

Pred priamym použitím preglejky, aby ste získali nábytok vlastnými rukami, by ste si mali preštudovať všetky parametre a vlastnosti tohto materiálu, aby ste zaručili dlhú životnosť prijatých výrobkov. Preglejka sa považuje za ľahko použiteľný materiál, preto sa pri jej spracovaní a používaní nevyžaduje použitie žiadnych jedinečných nástrojov, preto je ideálne, keď sa plánuje výroba nábytku z preglejky.

Medzi hlavné vlastnosti tohto materiálu patria:

 • nízka cena, ktorá vám umožní získať multifunkčný, pohodlný a atraktívny nábytok do kuchyne alebo iných miestností za nízku cenu, takže sa vytvárajú kuchynské sety, skrinky alebo dokonca pohovky;
 • Na výrobu nábytku z preglejky vlastnými rukami nemusíte mať osobitné zručnosti, takže tento proces implementuje každá osoba, ktorá nemá skúsenosti v tejto oblasti;
 • je dovolené umiestňovať takéto štruktúry do detskej izby, pretože sú šetrné k životnému prostrediu a bezpečné, a preto nebudú schopné spôsobiť poškodenie tela detí;
 • Na zdobenie je možné použiť rôzne metódy na získanie skutočne atraktívneho dizajnu;
 • nábytok je pevný, s dobrou mechanickou odolnosťou a odolnosťou proti vlhkosti;
 • pri správnom spracovaní materiálu bude odolný proti ohňu.

Hlavnou podmienkou získania vysokokvalitného dizajnu je vytvorenie schémy a kresby nábytku môžu byť vyrobené samostatne alebo pomocou špeciálnych počítačových programov, ktoré vám umožnia ľahko získať požadovanú schému.

Preglejka sa vyrába z dyhy vyrobenej z brezového dreva alebo ihličia. Najobľúbenejšou je ihličnanová preglejka, ktorá má pomerne atraktívny vzhľad a považuje sa za ideálne riešenie na výrobu nábytku z preglejky vlastnými rukami.

Preglejkový nábytok pre domácich majstrov

Sada stola a dve stoličky

Malá preglejková komoda

Preglejka

Preglejkové stoličky

Materiály a náradie

Ak plánujete nábytok vyrobený z preglejky, je potrebné vopred pripraviť všetky prvky použité v pracovnom procese, medzi ktoré patria:

 • preglejkové dosky - ich hrúbka závisí od toho, aké zaťaženie bude mať vplyv na štruktúru, a tiež na aké účely sa používajú. Ak potrebujete vyrobiť kvalitný a odolný rám, ako aj police, hrúbka materiálu by nemala byť menšia ako 18 mm. Ak sú fasády vyrobené, považuje sa za optimálny materiál s hrúbkou do 12 mm. Pre dvere v závesných skrinkách, ktoré sú upevnené pomocou výstuh, stačí preglejka s hrúbkou 6 mm;
 • upevňovacie prvky - pri výrobe akéhokoľvek nábytku z preglejky sa určite používajú špeciálne upevňovacie prvky, ktoré poskytujú efektívne a spoľahlivé spojenie jednotlivých prvkov rôznych vzorov. Pri výrobe sa často používajú iba skrutky, pretože odolné fólie nepodliehajú delaminácii alebo drobeniu. Minifixy sa môžu použiť na zvýšenie atraktívnosti štruktúr a na získanie spoľahlivých spojov, ale považujú sa za dosť zložité, pretože na vytvorenie otvorov sa musia správne použiť značky. Okrem toho sa kvôli spoľahlivosti upevňovacích prvkov odporúča kúpiť lepidlo alebo silikónový tmel, ktorý by mal spracovávať najproblematickejšie oblasti výrobkov, ako aj časti, ktoré budú vystavené vlhkosti;
 • doplnky - zahŕňajú rôzne rukoväte, pánty a rôzne zatvárače. Tieto prvky uľahčujú proces aplikácie akéhokoľvek dizajnu na určený účel;
 • dekoratívne prvky - môžu byť zastúpené tmelom a rôznymi dekoratívnymi fóliami. Nábytok je často lakovaný, rôzne farby alebo škvrny;
 • použité nástroje zahŕňajú skrutkovač, ktorý je možné v prípade potreby nahradiť skrutkovačmi, vŕtačku s rôznymi vŕtačkami, kladivo, sekáče, merač pásky, štvorec, elektrickú skladačku, lietadlo, pílku a niektoré ďalšie prvky, ktoré sa nachádzajú takmer v každej domácnosti.

Po príprave potrebných prvkov sa začína priamy proces výroby kuchynského nábytku doma.

Nástroje na výrobu nábytku
Nástroje
Preglejkové listy
Preglejkové listy

Etapy výroby kuchynského nábytku

Najprv by ste sa mali rozhodnúť, ktorý kuchynský nábytok sa vytvorí, aké budú jeho rozmery a aké budú ďalšie parametre. Odporúča sa vypracovať osobitnú schému, podľa ktorej sa budú všetky fázy práce ďalej vykonávať.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výpočtom, aby nedošlo k deformáciám alebo iným chybám na nábytku.

meranie
Ako vykonávať merania
Vkladacia karta
Hniezdna karta vám pomôže pripraviť kuchyňu vlastnými rukami z dreva
Kreslenie kuchynských slúchadiel
Kresba kuchynskej sady

Príprava dielov

Proces montáže začína vytvorením jednotlivých častí, ktoré sú hlavnými komponentmi kompletného návrhu. Za týmto účelom sa vykonávajú postupné akcie:

 • na preglejkových doskách zakúpených vopred je uvedené označenie všetkých detailov budúceho dizajnu. Je dôležité neurobiť chybu s veľkosťou, pretože nesprávne predbežné kroky povedú k skreslenému dizajnu;
 • vykoná sa rez, na ktorý je potrebné použiť vhodné nástroje;
 • Pre každý vyrobený blank je potrebné zaistiť optimálnu prípravu. Za týmto účelom sa prvky najskôr čistia pomocou pokožky. Potom sa vyleštia a zvlášť opatrne by sa mali vykonať od koncov prvkov.

Ak sa ako dekor plánuje použiť rôzne dekoratívne fólie, odporúča sa nanášať tmel do dvoch vrstiev a až potom brúsiť základňu a spracovanie sa dá úplne vylúčiť, ak sa použije preglejka z vrstveného materiálu.

značkovanie
Značenie preglejkových dosiek
Materiál rezaný
Preglejka rezaná

Príprava materiálu

Výroba náhlavných súprav

Preglejka je pomerne hustý materiál, a preto sa nesmie používať drevená tyčinka na získanie vysokokvalitného rámu. Kuchynská súprava sa vyrába v niekoľkých po sebe nasledujúcich etapách:

 • na vyrobených dieloch sú vyznačené značky, ktoré určujú umiestnenie otvorov pre potvrdenie alebo skrutky;
 • vyrábajú sa otvory, a preto sa odporúča použiť špeciálny stupňový vrták, pretože to umožní získať otvory so závitovými dielmi alebo bez nich;
 • ak sú potrebné otvory pre štandardnú skrutku, potom sa za to považuje zahĺbenie, pre ktoré sa používa vŕtačka so značným priemerom;
 • Odporúča sa používať upevňovacie prvky používajúce minifixy na prednej strane fólií, aby sa nevyžadovali ozdobné kryty.

Predtým, ako by sa mal zväzok dielov ošetriť vysoko kvalitným silikónovým tmelom, zabezpečujúcim tesnosť výsledných zlúčenín.

Nevyžaduje sa žiadny rám
Pevný materiál nevyžaduje ďalší rám
Samorezné skrutky budú vyžadovať zátky
Zátky pre skrutky
Príprava dielov
Po dokončení detailov v kuchyni nasleduje montáž štruktúry a inštalácia náhlavnej súpravy
Nábytkové zásuvky
Montáž zásuviek na nábytok

zhromaždenia

Akonáhle sú všetky časti úplne pripravené, sú kuchynské slúchadlá priamo zmontované. Za týmto účelom sa vykonávajú tieto činnosti:

 • dvere sú zavesené, pre ktoré sa používajú vhodné pánty, ktoré poskytujú požadovaný uhol otvorenia prvkov;
 • sú vytvorené a upevnené police, zásuvky alebo iné oddelenia a prvky, ktoré zaisťujú jednoduché používanie headsetu na určený účel.

Dvere sa výhodne vyrábajú z preglejkových dosiek, ktorých hrúbka je 6 mm. Na zabezpečenie stability sa odporúča používať výstuhy. Na vytvorenie políc sa odporúča použiť plechy s hrúbkou 18 mm a skosenia by sa mali opatrne odstrániť z predných okrajov a výsledné časti sa pokryjú tmelom. Po vysušení sa pieskujú, potom sa môžu ozdobiť rôznymi farbami, filmami alebo inými konečnými materiálmi.Dokončenie výslednej štruktúry sa môže vykonať rôznymi spôsobmi a fotografie konečných výsledkov sa nachádzajú nižšie.

Ak sa na povrchovú úpravu zvolí samolepiaca fólia, je vhodné použiť drahý a kvalitný materiál, ktorý má atraktívny vzhľad, ale zároveň má dobrú pevnosť, odolnosť voči rôznym faktorom a dlhú životnosť.

rám
Kuchynský rám
Inštalácia fasád podľa úrovne
Inštalácia fasád
Montáž skrinky
Schéma montáže kuchynskej skrinky
Ako dokovať diely
Schéma spájania vodorovných a zvislých preglejok
Schéma poteru
Schéma výstredné trojprvkové polotovary z preglejky z poteru v kuchyni

stolný

Dobrým riešením pre dosky je použitie laminovanej preglejky. Vytvorenie takého dizajnu sa dá ľahko realizovať vlastnými rukami. Vykonajú sa nasledujúce akcie:

 • získava sa vysoko kvalitná laminovaná preglejka optimálnej veľkosti;
 • používa sa označenie, ktoré určuje rozmery budúcej pracovnej dosky;
 • vzor je vyrezaný;
 • hrany sú spracované;
 • doska je pripevnená k spodným zásuvkám náhlavnej súpravy;
 • pokryté ochrannými látkami, lakom, tmelom alebo inými prostriedkami;
 • spoj medzi stenami a pracovnou doskou je uzavretý soklovou doskou.

Získanie vysoko kvalitného a spoľahlivého dizajnu je teda celkom jednoduché.

stolný
Pracovná doska z masívneho dreva sa stane veľkolepým prízvukom a praktickým dekorom drevenej kuchyne
Prvky pracovnej dosky
Ochranné a pripájacie pásky pre dosky

výzdoba

Výsledný nábytok vyrobený z preglejky, ktorý ste vytvorili, musí byť dobre vyzdobený tak, aby vyzeral krásne. Na tento účel sa používajú rôzne metódy, ktoré zahŕňajú použitie určitých materiálov. Najpopulárnejšie metódy sú:

 • použitie rôznych farieb, ktoré sú úplne vhodné pre farebnú schému miestnosti;
 • inštalácia LED osvetlenia pre skrinky a zásuvky, a to nielen zlepšením vzhľadu náhlavnej súpravy, ale aj poskytnutím ľahkého používania;
 • nanášanie laku pri zachovaní prírodného vzhľadu dreva;
 • použitie rôznych samolepiacich filmov vyrobených v rôznych typoch a súčasne ľahko použiteľných.

Výber spôsobu povrchovej úpravy závisí od prianí majiteľov priestorov.

Striekanie farby môže rýchlo maľovať drevené časti

podsvietenie

Pravidlá pre prácu s preglejkou

Pri práci s týmto materiálom sa berú do úvahy určité požiadavky:

 • tenké listy sa rezajú ostrým nožom, stredné listy s ručnou skladačkou a listy značnej hrúbky sa rezajú elektrickou skladačkou;
 • plechy nie sú spojené klincami alebo skrutkami, pokiaľ nie sú vopred vytvorené otvory pre upevňovacie prvky;
 • materiál nie je rezaný cez vlákna;
 • Pred prilepením prvkov sa tieto prvky určite vyčistia.

Vďaka presnému dodržiavaniu pokynov a určitých pravidiel je tak zabezpečená výroba skutočne kvalitného a spoľahlivého nábytku z preglejky. Môže mať rôzne veľkosti, tvary, farby a ďalšie parametre.

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine