predchádzajúci post
Funkcie nábytku v angličtine, prehľad modelov
Predchádzajúci článok
Funkcie nábytku v angličtine, prehľad modelov

Funkcie nábytku v štýle Empire, nuance voľby

Funkcie nábytku v štýle Empire, nuance voľby

Ríša v preklade znamená „ríša“ alebo „imperiálny štýl“, čo ju oprávnene charakterizuje. Účelom jeho vytvorenia je koniec koncov ukázať veľkosť cisára, bohatstvo, jeho moc, vojenskú silu, moc. Môže to súvisieť tak s Napoleonom, ako aj s inšpirujúcim smeru - staroveký Rím. Hlavnou časťou dekorácie je nábytok v empírovom štýle, ktorý vyzerá luxusne a majestátne.

Čo je to štýl?

Empírový štýl vznikol vo Francúzsku v 18. storočí, ale nie náhodou, ale celkom vedome. Preto je prvá vec, ktorá ho charakterizuje: racionalizmus v interiéri, primeranosť, pohodlie nábytku a okrem toho všetko - patosový premyslený povrch, ktorý symbolizuje prosperujúci štát pod vedením Napoleona. Zároveň sa zobrazuje luxus a bohatstvo.

Vo Francúzsku bol tento štýl obľúbený približne 30 rokov av Rusku „zakorenil“ oveľa dlhšie - jeho vlastnosti boli relevantné dokonca aj v období Stalina.

Charakteristické vlastnosti tohto nábytku sú:

 • prírodných drahých materiálov a pre výzdobu jednej miestnosti sa pokúsili použiť nábytok rovnakého plemena. Sú to mramor, mahagón, orech, hodváb, zamat, bronz;
 • symetria, usporiadanosť prvkov a spôsoby usporiadania nábytku sa prejavuje v centrickom alebo radiálnom zložení. Miestnosť je zvyčajne vybavená predmetmi z tej istej nábytkovej zostavy - párovými kreslami, párnym počtom stoličiek;
 • oficiálna prehliadka - masívne formy, nedostatok frivolnej floridity, premyslené vyrezávané povrchy vám umožňujú získať interiéry, kde sa môžete stretnúť s najstaršími a najdrahšími hosťami a spôsobiť ich obdiv;
 • šperky na objektoch predstavujú kvety, kvetinové vzory, geometrické tvary, obrazy hlavy leva, orla, mýtické staroveké bytosti. Dekoratívne prvky, často vyrezávané, symbolizujú vojenské víťazstvá, moc;
 • veľké množstvo zrkadiel, zväčša veľké, navrhnuté tak, aby opakovane odrážali luxus interiéru, aby sa priestor ďalej rozšíril;
 • väčšina nábytku je vyrobená z bronzu a pozlátených prvkov;
 • staroveká kultúra starovekého Ríma, Grécka a Egypta sa odrazila v takých prvkoch, ako sú rímsky gauč, stĺpy, rímsy.

Zároveň by malo byť veľa nábytku, dekoratívnych predmetov a pozlátených prvkov: zdobili veľké objekty, ako aj steny, stropy, rímsy.

Ríša nie je štýlom malého mestského bytu

Ríša v obývacej izbe

Empírový štýl v interiéri

Empírový štýl

ríše

typy

Pretože rodiskom empírového štýlu je Francúzsko, jeho ďalší vývoj sa odtiaľto zmenil. V Rusku bolo módne robiť všetko francúzskym spôsobom, takže smer rýchlo zvládol štát a kráľovské komory. Avšak empírový štýl v nábytku nie je sledovaný „v jeho čistej podobe“, ale prechádza niektorými zmenami, ktoré boli opodstatnené chuťou ruskej šľachty.Teraz je obvyklé rozlišovať 2 hlavné oblasti: francúzsky a ruský. Hlavné rozdiely medzi nimi: patos a luxus - v pôvodnej verzii viac jednoduchosti a jemnosti - v druhej. Okrem toho je možné jednoznačne rozvinúť jeho vývoj za vlády Stalina.

francúzsky

Pretože empírový štýl sa vyznačuje jasným prepojením s Napoleonom, jeho sila sa odrazila vo vzhľade nábytku. Je to pátos, domýšľavý, s mnohými povrchovými úpravami, prehnane luxusný, dokonca aj divadelný. Túžba po moci sa odráža v mnohých motívoch zdobiacich nábytok, v ktorých je zreteľne vysledovaná vojenská téma: štíty, meče, vavrínové vence. Mnoho vzorov je vyryté písmenom N. Všetky kusy nábytku boli starostlivo usporiadané v pároch.

Empírový starožitný nábytok

Ročník kreslá v empírovom štýle

Vysoká komoda

Obývacia izba s krbom

Drevená súprava do obývacej izby

Ruská ríša

Samostatným smerom je Ruská ríša, ktorá, na rozdiel od francúzskej, stratila niektoré zo svojich „veľkolepých“ foriem, je viac obmedzovaná. Materiály sa zmenili: okrem mahagónu sa tu začali používať maľované brezy a výšivky, čo dodalo atmosfére pohodlia domova. Zároveň sa zachovali starodávne formy a staroveké rímske prvky.

Tento rozdiel sa vysvetlil existujúcim cisárskym zákazom dovozu francúzskeho tovaru na územie vrátane nábytku. Preto neboli k dispozícii žiadne originálne kópie, ale iba náčrtky a kresby, na základe ktorých boli vytvorené nové náhlavné súpravy.

Ďalší smer, prezývaný „ľudová“ ríša, je podmienečne rozlíšený, kde sa prejavili určité črty štýlu populárneho v hlavných mestách a bohatých domoch. Vyznačuje sa lacnejšími materiálmi a pozlátené obloženia sú často vyrobené z farebného papierového mâché.

Nábytok Ruskej ríše bol mnohotvárny, jeho vzhľad silne závisel od bohatstva jeho majiteľa. Napríklad interiér palácových komôr bol vybavený predmetmi z najdrahších materiálov a dreva s krásnym, bohatým povrchom. Nábytok prenajímateľa bol vyrobený podľa vzorov palácov, ale z prístupnejších materiálov. Zohľadnili sa aj osobné preferencie domácností, ktoré zanechali svoju značku v konečnej verzii.

Empírová pohovka

Pohovka s kreslami

Pohovka

Závesy sa používajú na dekoráciu okien v empírovom štýle.

Zrkadlo

Stalin

Stalinova ríša je špeciálna, odlišná od klasickej verzie, smeru. Obsahoval niekoľko myšlienok, najmä starovekého rímskeho umenia a kultúrneho rozvoja ZSSR. V dôsledku toho sa stalinistický interiér vyznačuje prísnosťou, mohutnosťou a rozmernosťou objektov, ktoré sa ľahko kombinujú so štukatúrou, krištáľovými lustre, zamatovým lemovaním a vyrezávanými detailmi. Bola použitá špecifická paleta: zelená, hnedá, béžová, čierna. Najobľúbenejší nábytok v štýle „Stalinovej ríše“ získaný v 30. - 50. rokoch dvadsiateho storočia.

Je celkom ľahké reprodukovať empírový štýl v modernom interiéri a tento trend je záviditeľný. Ale teraz sa snažia trochu utlmiť patos a urobiť z nich peknejších. Za týmto účelom si vyberte priestranné izby s vysokými stropmi, v ktorých nebude nahromadený dostatočne masívny kus nábytku. Povinnými prvkami sú zrkadlá a početné vankúše. Materiály použité na výrobu sú drahé: orech, mahagón, brokát, zamat, hodváb na dekoráciu. Strom je zvyčajne pevný, ozdobený elegantnými úchytkami, pozlátené prvky.

Bolo to Napoleonovo panovanie, ktoré sa stalo obdobím aktívneho zakladania impéria

Empírový interiér

Interiér obývacej izby v empírovom štýle, elegantný nábytok

Klasický nábytok v empírovom štýle

Komoda

Charakteristické materiály

Materiály pre rôzne oblasti nábytku v štýle Empire sa používajú rôzne, ale majú spoločné nastavenie - prirodzenosť a vysoké náklady. Sú určené predovšetkým na zdôraznenie postavenia a vznešenosti majiteľa priestorov, aby zapôsobili na hostí. Zároveň sa vo Francúzsku používal mahagón a na dekoráciu nábytku sa aktívne používali mramor, bronz, zlato, striebro a krištáľ.

V Rusku sa empírový štýl nezačal používať v pôvodnej podobe, ale dostal „bezplatné“ čítanie. Mahagón bol okamžite nahradený jaseňom, topoľom, cenným karlovským breza. Pracovné dosky boli zdobené vložkami z ozdobných kameňov prinesených z Uralu: malachit, lapis lazuli.Namiesto bronzových prvkov boli použité drevené rytiny zdobené zlacením. Crystal tiež našiel odraz v ruskom smere.

Približne rovnaká situácia s dokončovacími materiálmi. Napríklad myšlienka používať biely strom so zlacenými prvkami patrí k ruským remeselníkom. Čalúnenie čalúneného nábytku sa líši: francúzština bola väčšinou obyčajná alebo s vavrínovým vencom av Rusku sa často používal viacfarebný materiál, niekedy s výšivkou. Napriek tomu boli štandardnými povrchovými materiálmi brokát, hodváb, koža, velúr, prírodný hodváb.

konzola

Empire kuchyňa

Empire kuchyňa

Kuchynský nábytok

gauč

Pravidlá používania v interiéri

Ak nájdete správny prístup k výzdobe miestnosti, luxusný nábytok v štýle starožitného impéria sa dokonale spojí s moderným dizajnom a dekoráciou. Je to kvôli jeho masívnosti, veľkému počtu objektov a bohatému prevedeniu, ako aj potrebnej symetrii. Jednou z hlavných potrieb týchto predmetov do miestnosti sú priestor a vysoké stropy. Pre malé a pochmúrne izby by ste mali hľadať iné riešenie.

Pri zariaďovaní nábytku je dôležité dodržiavať princípy žiarenia alebo centrického zloženia, čo znamená akýmkoľvek spôsobom zvýrazňovať stred miestnosti alebo interiéru. Na tento účel môžete použiť kresbu na podlahe v strede, z ktorej musíte vychádzať z myšlienky alebo napríklad veľký jedálenský stôl.

Konečná úprava a dekorácia by sa mala vykonávať v rovnakej alebo podobnej farebnej schéme. Odporúča sa tiež zvoliť konkrétny materiál: napríklad zamat na čalúnenie kresiel a pohovku, stoličky a na šitie záclon v rovnakej miestnosti. Kovanie je dôležité - vynikajúce, ak sú kľučky dverí, komody, hodinky, žiarovky a iné predmety tvarované rovnakým spôsobom, napríklad z bronzu.

Paleta farieb by mala byť nasýtená, ale nie honosná a príliš svetlá. Biele, fialové, tmavo zelené, tmavo modré farby, ktoré dokonale ladia so zlatým povrchom prvkov, sú vítané. Toto je skutočná kráľovská nádhera.

Stojí za zmienku, že v tejto slávnostnej atmosfére sa necítite vždy celkom pohodlne, ale ríša sa dá ľahko urobiť „mäkšou“. Na trhu sa uvádza veľké množstvo štylizovaného nábytku vrátane čalúneného nábytku, ktorý je navrhnutý špeciálne na celý život, a nie na slávnostné recepcie a recepcie na patos. V tejto možnosti existujú aj skromné ​​luxusné, starožitné motívy, ale nie v komplikovanej podobe.

Empire Style Materials

Nábytok v kancelárii

Nábytok v empírovom štýle

Starožitný nábytok

Čalúnený nábytok

Ktoré je lepšie zvoliť

Súbor interiérových prvkov zostáva štandardom, ale používajú sa nové, predtým nepoužívané vzory: mreže, úzke vitríny, príborníky. Najtypickejší nábytok v empírovom štýle sa dá nazvať:

 • pohovky a pohovky so širokými sedadlami, operadlami, zdobené drahými tkaninami: koža, brokát alebo hodváb. Rám môže byť vyrobený z kovu, napríklad z bronzu alebo prírodného dreva. Drevené detaily sú zvyčajne zdobené kučeravými rezbami. Zaujímavým detailom môžu byť nohy vo forme zvieraťa alebo jeho labiek. Nezabudnuteľným atribútom je množstvo malých vankúšov;
 • stoličky pomerne veľkých rozmerov s nízkymi chrbtom môžu byť zdobené bočnými stenami zobrazujúcimi starožitné griffíny, labute. Sedadlá sú takmer vždy mäkké, čalúnené drahými textíliami;
 • kreslá vzhľadu silne pripomínajú stoličky - široké a krátke. Vďaka krásnemu čalúneniu a pozláteným ornamentom často vyzerajú ako malý kráľovský trón. Náhlavná súprava môže dopĺňať malý osmanský systém pre nohy;
 • rozmery skriniek sú veľmi pôsobivé - minimálna šírka je 130 cm a sú vyrobené z pevného radu drahých hornín. Spoločným prvkom dekorácie je zrkadlo, pozlátené prvky, krásne kučeravé perá z bronzu. Inováciu možno nazvať kabinet, vitrínu za sklom, kde boli vystavené cenné predmety alebo krásne jedlá. Police boli vyrobené zo skla;
 • stoly - okrúhle alebo pravouhlé, veľké alebo malé, v závislosti od funkčného účelu nábytku. Nohy sú zvyčajne kučeravé, s krásnymi zákrutami.Ak je stôl malý, vytvorí sa iba jedna noha. Výrobným materiálom môže byť nielen drevo, ale aj mramor a doska sa často ukladá pomocou techniky ortuti, mozaiky alebo vykladania kameňov, niekedy polodrahokamov. Štandardným zložením sú náhlavné súpravy pozostávajúce z veľkého jedálenského stola s vysokými stoličkami;
 • postele, rovnako ako zvyšok nábytku, sú veľké a masívne. Čelenka upúta pozornosť krásnymi rezbami alebo môže byť mäkká, čalúnená drahým materiálom. Baldachýn môže byť vyrobený z rovnakého materiálu alebo pohoviek a v miestnosti môžu byť nainštalované pohovky;
 • krištáľový luster a zrkadlá sa nedajú nazývať kusom nábytku, ale zaujímajú veľmi dôležité miesto na vytvorenie interiéru impéria. Odtiaľ šla móda pre toaletné stolíky so zrkadlom a krištáľové lustre zostali v našich domovoch po dlhú dobu.

Zvyčajne sa k zastaveniu interiéru vyrába nábytok v štýle Empire na objednávku alebo kúpený s celou sadou. Je preto najjednoduchšie dosiahnuť súlad, pretože všetky materiály sú už navzájom spojené a zodpovedajú celkovej farebnej schéme.

Empírový štýl možno nazvať vyvrcholením vývoja klasického smeru. Dodržiava štandardné formy a prísne línie, ale už pripúšťa nové trendy, ktoré sa prejavujú v sviežej a prepracovanej výzdobe nábytku. V súčasnosti neexistujú žiadne obmedzenia a za účasti štylizovaného nábytku môžete bezpečne stelesniť tie najodvážnejšie nápady.

video

fotografie

Sada čalúneného nábytku v empírovom štýle

Jedálenský stôl

Dizajnové prvky

Funkcie nábytku Empire Style

Po páde Napoleona stráca francúzska ríša vitalitu, stáva sa suchou a bez tváre

študovať

Pracovný stôl

Luxusné impérium

Luxusná pohovka

Luxusný štýl

Svetlé pozadie účinne zatemňuje tmavý nábytok v štýle ríše

spálne

Vintage interiér

Empírový štýl priniesol do nábytkárskeho sveta nové typy a formy nábytku

Štýlové denné lôžko

Nábytok v štýle francúzskej ríše

Nábytok v empírovom štýle

Elitný dizajnový nábytok

Luxusný nábytok v empírovom štýle

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine