predchádzajúci post
Krásny dizajn kuchyne bez horných skriniek, fotografie hotových možností
Predchádzajúci článok
Krásny dizajn kuchyne bez horných skriniek, fotografie hotových možností
next-post
Prehľad rohových kuchynských skriniek, pohľady a rozmerové výkresy
Ďalší článok
Prehľad rohových kuchynských skriniek, pohľady a rozmerové výkresy

Rozmerové normy pre kuchynské skrinky a ich hlavné parametre

Rozmerové normy pre kuchynské skrinky a ich hlavné parametre

Usporiadanie kuchyne nie je ľahká úloha, je potrebné ju vybaviť tak, aby sa ukázala ako funkčná a neprehľadná. Z tohto dôvodu sa pri nákupe nábytku pre túto izbu oplatí zvážiť jej parametre. Preto sa štandardné veľkosti kuchynských skriniek často zhodujú s parametrami kuchýň typických výškových budov. Ale je lepšie vopred zmerať plochu tejto miestnosti, výšku, dĺžku, hĺbku, čo pomôže najpresnejšie vybrať požadovaný headset.

Rozmery skrinky

Ak chcete správne vypočítať a zvoliť veľkosť skriniek do kuchyne, musíte poznať niektoré funkcie, ako aj veľkosť kuchynských skriniek, ktoré štandard existuje. Ak ste sa touto záležitosťou nemuseli zaoberať, môžu samozrejme vzniknúť určité ťažkosti. Najprv musíte vykonať merania v miestnosti, vypočítať plochu kuchyne, zmerať miesto, kde plánujete nainštalovať budúcu kuchynskú súpravu. Je vhodné vopred pripraviť hrubý návrh budúcej kuchyne. Aby však bolo možné správne a presne fungovať, je potrebné pochopiť, aká je výška, šírka, dĺžka a správne umiestnenie modulárneho nábytku v priestore.

Mnohí sa uchýlia k pomoci odborníkov, pretože kvalifikovaní odborníci v tejto oblasti budú schopní urobiť všetko, čo potrebujú. Samotný profesionál príde domov, vykoná potrebné merania a vyberie vhodné návrhy. Avšak aj v týchto prípadoch budete musieť poznať niektoré pravidlá. Osoba zvonku nemôže brať do úvahy dôležité nuansy - preferencie nábytku (zabudovaný alebo modulárny), rast hostesky, štýl budúceho dizajnu kuchynskej miestnosti a oveľa viac. Z tohto dôvodu musíte najskôr preštudovať pravidlá výpočtu kuchynského nábytku.

Rozmery podlahových skriniek

Spodný riadok

Pri inštalácii skriniek v kuchyni by ste mali poznať parametre dolného radu. Nezáleží na štýle kuchyne - klasický, podkrovný alebo high-tech.

Štandardné veľkosti spodného radu kuchyne sú zvyčajne tieto:

 • štandardná výška (celková) by mala byť 85 cm;
 • výška podstavca alebo výška spodných kuchynských skriniek od podlahy - 10 cm;
 • hĺbka skriniek by mala byť najmenej 46 cm. Ak existujú zásuvky, potom zásuvka obyčajne zaberá 45 cm a 1 zostane voľný priestor k povrchu zadnej steny modulárnej konštrukcie. Za najžiadanejšie sa považujú hĺbky od 56 do 58 cm;
 • štandardná hĺbka alebo šírka pracovnej dosky môže mať tri veľkosti - 60 cm, 90 cm a 1 meter a 20 cm;
 • Hrúbka dosky - 28, 30 a 40 mm. Tento parameter určuje pevnosť a náklady na nábytok;
 • úroveň previsu pracovnej dosky je 30 - 50 mm od prednej strany a 50 - 100 mm od zadnej strany skriniek.Vzhľadom na túto rezervu bude v budúcnosti možné normálne umiestňovať elektrické vedenia a potrubia vedúce pozdĺž povrchu steny;
 • šírka fasád je 30 až 40 cm. Neinštalujte nábytok s šírkou fasády väčšou ako 90 cm, pretože to spôsobí vážne ťažkosti pri prevádzke nábytku;
 • výškové indikátory v priestoroch vnútorných políc. Tieto parametre sú obvykle od 20 do 40 centimetrov. Nepovažujú sa však za povinné, každý spotrebiteľ si môže podľa vlastného výberu zvoliť optimálnu veľkosť.

Parametre majú úzky vzťah, z tohto dôvodu je dôležité prísne dodržiavať rozmery, čo pomôže zachovať štýl a funkčnosť kuchyne. Výšku spodných kuchynských skriniek je možné nastaviť napríklad pomocou otočných nôh. Ak existuje vysoká skrinka, môžete z nej odstrániť nohy, ale ak je nízka, môžete naopak pridať výšku, môžete ju doplniť nohami. Ale nezabudnite na funkčnosť, je dôležité, aby modulárna kuchyňa vyzerala ekologicky. Avšak veľkosť skriniek závisí od pracovnej dosky, od jej parametrov.

Stojí za zváženie veľkosť dosky. Hĺbka kuchynských skriniek môže byť 46 cm. Pracovnú dosku by ste nemali zmenšovať, pretože v kuchyni je potrebná veľká a pohodlná pracovná plocha, na ktorej bude možné vykonať potrebné práce pri varení. S touto veľkosťou povrchu bude ľahké vybrať si skrinky na umývanie, plynový sporák a vstavané spotrebiče.

Pracovné dosky s veľkosťou 90 cm alebo viac sú ideálne pre veľké kuchyne. Hĺbka spodných skriniek je zvyčajne od 76 cm, ale pracovné dosky s veľkosťou 120 cm alebo viac sú vhodné do profesionálnych kuchýň alebo do podkrovných kuchýň. Pomocou týchto veľkých plôch môžete v miestnosti vytvoriť ostrov.

Detail spodnej kuchynskej skrinky s poličkou

Spodné kuchynské skrinky so zásuvkami

Spodná časť kuchyne

Štandardné detaily kuchynských skriniek

Rohová sada kuchynského nábytku

Najlepšie moduly

Berúc do úvahy rozmery sklopných kuchynských skriniek, stojí za zváženie aj parametre horných modulov. Tým sa výrazne uľahčí výber úlohy a určí sa, v akej výške zavesiť kuchynské skrinky. Aby ste zaistili funkčnosť a úplné uloženie riadu, výrobkov a iného riadu v kuchyni, mali by ste si pozorne prečítať pravidlá pre výpočet veľkosti horných modulov. Pomôže to pochopiť, v akej výške sú zavesené kuchynské skrinky.

Závesné horné skrinky majú zvyčajne rozmery:

 • výška horných skriniek by mala byť od 790 do 900 mm;
 • štandardná hĺbka horných skriniek je od 300 mm. Ak má kuchyňa širokú pracovnú plochu, hĺbka sa rovná jej polovici;
 • ukazovateľ vzdialenosti od pracovnej oblasti (plocha zástera) nie je menšia ako 450 mm. Tento ukazovateľ však možno pohodlne upraviť podľa rastových parametrov, môže dosiahnuť 55 - 60 cm;
 • šírka fasád s vysokými hornými skrinkami by sa mala zhodovať s parametrami spodného radu;
 • nastavenie vzdialenosti od zariadenia závisí od jeho typu - k digestoru, zvyčajne je to asi 70 - 75 cm pre elektrický sporák a pre plynový sporák - 75 - 80 cm;
 • prípustná výška nástenných skriniek od podlahy po strop by mala byť 210 cm. Vysoká skrinka môže byť väčšia, dva metre 50 cm.

Kuchyne s uvedenými rozmermi sú najoptimálnejšie pre kuchynské zariadenia typických výškových budov. Hlavnými parametrami, ktoré je potrebné zohľadniť, sú rozmery vzdialenosti od spodného radu k horným poličkám, musia byť najmenej 450 mm. To vám pomôže s maximálnym pohodlím umiestniť všetko potrebné vybavenie, riad a kuchynský riad.

Najlepšie kuchynské moduly

Horné police

Horné skrinky

Schémy štandardných špičkových modulov

Rohové modely

V tejto miestnosti sa často inštalujú rohové modely na ukladanie kuchynského riadu, riadu a výrobkov. Aby však bola jeho inštalácia úspešná, oplatí sa starostlivo zvážiť parametre tohto typu nábytku. Nasledujúca tabuľka ukazuje presnú výpočtovú schému pre uhlové modely.

názov Veľkosť (v centimetroch)
Výška náhlavnej súpravy od podlahy po povrch stropu by mala byť štandardná. Od 180 do 250 bude kabinet reproduktorov najvyššou oblasťou náhlavnej súpravy (takmer 250).
Hĺbka horných a dolných skriniek. 30-40 a 46-50
Šírka fasád. Tento parameter je zvyčajne štandardný, rovnako ako vo všetkých typoch kuchýň. 30 až 40
Možnosti hrúbky dosky. Je vhodné zvoliť výrobky s veľkou hrúbkou, najmä na umývanie v kuchyni. 2, 3, 4
Veľkosť vzdialenosti od pracovnej plochy je možné upraviť. Malo by byť najmenej 46.

Mnohí odborníci však odporúčajú zvoliť veľkosť rohovej kuchyne podľa vlastného uváženia, hlavnou vecou je jej pohodlnosť. Moderné modely od rôznych výrobcov, napríklad z bieloruských kuchýň Call, loft, poskytujú maximálne pohodlie a funkčnosť.

Dizajn kuchynského nábytku

Úzka rohová skrinka

Rohová skrinka

Rohová skrinka na umývadlo

Typické rozmery rohových kuchynských skriniek

Ako zvoliť správnu veľkosť

Štandardná veľkosť skriniek v kuchyni je zvyčajne navrhnutá pre typické kuchynské zariadenia. Pri výbere nábytku musíte najskôr odmerať kuchyňu. Je dôležité, aby ste headset mohli presne zabudovať do miestnosti. Zároveň by však produkty nemali zasahovať, spôsobiť nepríjemnosti. Ak je nainštalovaný kuchynský stĺp, puzdro na ceruzky by nemalo zaplniť miestnosť a zapadnúť do výškových rozmerov. Samozrejme, ak je nábytok vybraný pre podkrovnú kuchyňu, potom neexistujú žiadne zvláštne ťažkosti a obmedzenia pri výbere, ale pre malú miestnosť je oveľa ťažšie vyzdvihnúť nábytok.

výška

Optimálna výška od podlahy by mala byť priemerne od 180 do 250 cm. Výška spodného radu by sa mala zvoliť v závislosti od výšky. V priemere by to malo byť asi 80 - 85 cm. Pri výbere a vyhodnotení rozmerov výrobkov by mali byť vhodné pre vašu výšku. Ak zavesíte nástenné skrinky nad nastavenú úroveň, môžu sa vyskytnúť problémy. Je dôležité, aby medzi hornou časťou spodného radu a hornými skrinkami bola medzera 46 - 50 cm.

Celková výška kuchynských skriniek by nemala presiahnuť 250 cm, v opačnom prípade by skrinky jednoducho nevstúpili do miestnosti.

Výška skriniek od podlahy

Hĺbka spodnej a hornej skrinky so správnym výberom výšky

Ergonómia v kuchyni predovšetkým

hĺbka

Hĺbka skriniek je dôležitým ukazovateľom, ktorý zaisťuje úplné uloženie potrebných vecí v kuchyni. Hĺbka štandardných výrobkov by mala byť 30-40 cm, 50 cm hlboká, v prípade potreby môžete použiť kuchynskú skrinku s väčšou hĺbkou, hlavnou vecou je, že neprepúšťa miestnosť.

Hĺbka skriniek

Optimálna hĺbka kuchynských skriniek

Štandardná hĺbka

šírka

Pri výrobe kuchynského nábytku sa zvyčajne používajú štandardy šírky, a preto nie sú pri výpočte tohto parametra žiadne zvláštne ťažkosti. Napriek tomu sa oplatí oboznámiť sa s podrobnými údajmi vopred:

 • šírka jednokrídlových štruktúr je od 300 do 500 mm;
 • šírka ukazovateľa dvojchlopných výrobkov sa pohybuje od 600 do 1000 mm;
 • v šírke sú uhlové konštrukcie obvykle vyrobené z 900 mm. Šírka fasád sa však počíta podľa geometrického vzorca rovnoramenných trojuholníkov - je 130 centimetrov;
 • parametre šírky horných skriniek závisia od spodného radu - v priemere sa pohybujú od 30 do 100 cm;
 • šírka fasád horných rohových konštrukcií je 85 cm.

Rohové náhlavné súpravy s rozmermi

Umiestnenie skriniek v kuchyni

Šírka štandardnej skrinky

Šírka všetkých skriniek v kuchyni

Pravidlo pracovného trojuholníka

Existuje niekoľko nápadov, pomocou ktorých môžete usporiadať všetky konštrukcie, umývadlo, sporák, ako aj vybavenie tak, aby poskytoval funkčnosť a maximálne pohodlie. Kuchyne v mnohých obchodoch sú zvyčajne vybavené skrinkami v štandardných veľkostiach. Ale ak ich usporiadate správne a použijete nejaké nápady na ukladanie kuchynského náčinia a výrobkov do skriniek, potom aj malá miestnosť bude vyzerať oveľa výhodnejšie a bude sa vizuálne rozširovať. Ale stojí za to pozorovať niektoré nuansy, inak to bude preplnená kuchyňa s hromadou všetkého nábytku.

Pri usporiadaní kuchyne je dôležité, bez ohľadu na jej dizajn (podkrovie, high-tech, klasika), brať do úvahy preferencie hostesky. Osobitná pozornosť by sa mala v prvom rade venovať pracovnej oblasti, pretože práve tu musí žena tráviť väčšinu času. Závesné skrinky by mali brať do úvahy rast hostesky, ale nezabudnite na jej preferencie. Usporiadanie modulov by malo byť harmonické a pohodlné.

Je potrebné zdôrazniť niekoľko zón pracovného trojuholníka:

 • prvou najdôležitejšou oblasťou je pracovná plocha.Môže obsahovať plynový sporák, dosku, mikrovlnnú rúru;
 • druhá kuchynská oblasť na dlhodobé skladovanie výrobkov - mraznička, chladnička;
 • čistá zóna - v tejto zóne sa umývajú riady, zelenina. V tejto oblasti nájdete umývadlo a umývačku riadu.

Ak vezmeme do úvahy početné výkresy a fotografie, je zrejmé, že vzdialenosť medzi zónami by nemala byť väčšia ako dve dĺžky natiahnutého ramena. Z chladničky musíte ísť rovno do umývadla, aby ste vypláchli jedlo. Potom prídete na pracovnú plochu na varenie výrobkov. Po dokončení práce musíte opäť ísť do chladničky, aby ste vyčistili zvyšné jedlo alebo chladené jedlo. Pri varení musíte často chodiť do skriniek, v ktorých sa skladuje korenie, chuťové prísady a iné potrebné výrobky. Z tohto dôvodu by sa pri inštalácii, ako aj pri zavesení nábytku malo všetko počítať správne, aby sa každá položka nachádzala v blízkosti, ale zároveň to neporušuje funkčnosť tejto miestnosti.

Závesy, stojany a iné horné konštrukcie by mali byť vo výške a blízko, aby hosteska mala vždy po ruke všetko.

Pracovný trojuholník v kuchyni

Čo je pracovný trojuholník

video

výkresy

Detail detailov hlavných kuchynských skriniek

Výroba dielov pre kuchynské súpravy

Nástenná skrinka do kuchyne

Príklad výkresu a rozmery rohovej kuchyne

Štandardná rohová kuchyňa

Výkresová náhlavná súprava s vodorovnými skrinkami

Kuchynská kresba

Kresba kuchynskej sady

Kreslenie kuchynského nábytku

Výkres skrine zabudovanej rúry

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine