predchádzajúci post
Ako si vybrať skrinkový nábytok v salóne, fotografiu izieb v modernom štýle
Predchádzajúci článok
Ako si vybrať skrinkový nábytok v salóne, fotografiu izieb v modernom štýle
next-post
Funkcie výberu nábytku v obývacej izbe realizované v klasickom štýle
Ďalší článok
Funkcie výberu nábytku v obývacej izbe realizované v klasickom štýle

Ako zariadiť nábytok v obývacej izbe, odborné poradenstvo

Ako zariadiť nábytok v obývacej izbe, odborné poradenstvo

Bez ohľadu na to, či je obývacia izba miestom pre príjem hostí, miestom, kde sa večer zhromažďuje celá rodina, alebo či je kombinovaná s inou funkčnou oblasťou, iba správne usporiadanie nábytku v obývacej izbe vytvorí útulnú atmosféru bez pocitu neporiadku v priestore. Pri umiestňovaní nábytku do tejto miestnosti je potrebné zohľadniť nielen jej funkčné vlastnosti, ale aj veľkosť, tvar, stupeň osvetlenia a ďalšie faktory. Zároveň je potrebné zaistiť, aby každý kus mäkkého nábytku zo skrinky, ako aj niektoré dekoratívne prvky, bol na svojom mieste a nevyzeral zbytočne.

Hlavné spôsoby usporiadania nábytku v obývacej izbe

Pred umiestnením nábytku v obývacej izbe si môžete zostaviť vizuálny rozvrh na papieri alebo v špeciálnom programe na vizualizáciu budúcnosti interiéru. Pomôže vám to pri navigácii so správnym usporiadaním všetkých objektov, ako aj pri výbere najvhodnejších možností na usporiadanie nábytku v obývacej izbe. Existuje niekoľko klasických variácií umiestnenia nábytku:

 • symetrické;
 • asymetrický;
 • kruhový.

Pomocou jednej z týchto metód môžete vytvoriť harmonický interiér obývacej izby.

symetrický

Najviac často použiteľný voľba umiestneniacesta symetrický umiestnenia nábytku v obývacia izba. Tento cesta sa používa pre rozsiahly obytný oblasti. srdcové symetrický umiestnenia nábytku je v objem, že o vybraný bod ohnisko obývacia izba, na to isté z ona vzdialenosti sú umiestnené spárované prvky nábytku. tak, pred ohnisko, domova kino alebo panoramatický windows plechovka byť oddelene dva gauč na oba strany, a na strany dva sedlo, dva veľký nízky pouf, a tiež to isté stojace lampy. objektov ohnisko okolo centrálnej element obývacia izba, obrátil na to pod malý uhol. ohnisko bod na toto mali by ponáhľať sa v oči na vstup v obývacia izba.

Nábytok skrinky je tiež umiestnený symetricky, napríklad pozdĺž stien naproti dvom identickým stojanom alebo komore. Táto voľba je vhodná pre pedantských ľudí, ktorí uprednostňujú presnosť vo všetkom, závažnosť a zrozumiteľnosť liniek. Symetrické usporiadanie je nezameniteľným spôsobom klasického, zdržanlivého štýlu obývačky, ktorý poskytuje pohodlný pobyt v centre obývacej izby za účelom komunikácie, rodinnej zábavy.

Symetrická obývacia izba

Symetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Symetricky usporiadaný nábytok

Štýlová symetrická obývacia izba

Symetrická možnosť obývacej izby

asymetrický

spôsob asymetrický umiestnenia nie prostriedky chaotický umiestnenia nábytku, to je umiestnenia jednotlivec položky o ohnisko bod obývacia izba na základ ich vizuálne zostatok. asymetrický usporiadanie vykonané v priestory asymetrický tvar, priechodná priestory a otvorený multifunkčné oblasti. Tento cesta navrhne dané zostatok nábytku rozmanitý tvar a veľkosť bez použitie pár alebo to isté položky. teda spôsob, úloha stvorenia harmonický interiéru obývacia izba asymetrický umiestnenia nábytku to je vizuálne zostatok medzi vizuálne veľký a «svetlý» položky, ktorý je v doprava ich skupina.

Obrázok nižšie ukazuje, že niekoľko malých predmetov (kreslo a stojací lampa, podlahová váza a stôl) sú zoskupené vzhľadom na ohnisko a menšie objekty môžu byť umiestnené v strede okien alebo na pozadí kontrastných dekoratívnych častí stien. Asymetrické usporiadanie nábytku je dobré, pretože je vhodné na umiestnenie do malej obývačky alebo priestrannej miestnosti bez ohľadu na jej tvar.

Asymetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Pohodlné asymetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Ako vytvoriť asymetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Vytvárame asymetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Správne vytvorte asymetrické usporiadanie nábytku v obývacej izbe

kruhový

Metóda kruhového usporiadania zahŕňa umiestnenie nábytku okolo vybraného centrálneho prvku (stôl, veľký závesný luster atď.) V priestrannej obývacej izbe alebo obývacej izbe rozdelenej na rôzne funkčné oblasti. Usporiadanie v tomto prípade môže byť buď symetrické alebo asymetrické. Aby bolo možné vizuálne vyzerať harmonicky v prítomnosti nábytku rôznych tvarov a veľkostí, okolo stredu sa v začarovanom kruhu nachádzajú veľké „ťažké“ predmety a ľahšie predmety sú za nimi v blízkosti stien.

Spravidla sa kruhové usporiadanie používa na vytvorenie pohodlného relaxačného priestoru, keď je čalúnený nábytok umiestnený okolo konferenčného stolíka.

Táto metóda sa často používa, keď je potrebné zariadiť obývaciu izbu kombinovanú s jedálenským kútom. Okolo konferenčného stolíka sa súčasne vytvorí rekreačná oblasť a v inej časti miestnosti jedáleň okolo jedálenského stola.

Kruhové usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Prečo by ste si mali zvoliť kruhové usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Vyberte si kruhové usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Pohodlné kruhové usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Praktické kruhové usporiadanie nábytku v obývacej izbe

Základné pravidlá umiestňovania

Získanie štýlovej skupiny čalúneného a nábytkového nábytku a jej usporiadanie jedným z vyššie uvedených spôsobov nebude stačiť na vytvorenie pohodlného, ​​útulného a pohodlného interiéru obývacej izby. Aby bola miestnosť čo najpohodlnejšia pre bývanie, musíte vziať do úvahy pravidlá pre usporiadanie nábytku v obývacej izbe.

Po prvé, je potrebné dodržiavať vzdialenosť medzi samostatnými objektmi, aby neexistovali prekážky pre pohyb po miestnosti:

 • vzdialenosť medzi konferenčným stolíkom a pohovkou by mala byť do 50 cm;
 • šírka priechodu by nemala byť menšia ako 60 cm;
 • televízny systém by mal byť vo vzdialenosti 1,8 - 3 metrov od pohovky;
 • vzdialenosť medzi kreslami alebo pohovkami umiestnenými v blízkosti by mala byť dostatočná na udržanie pohodlného rozhovoru, ale nie tak, aby boli hostia preplnení;
 • výška stolov a stojanov by mala byť na úrovni lakťových opierok;
 • rozmery nábytkovej skupiny musia zodpovedať rozmerom obývacej izby: pri priestrannej miestnosti si môžete vybrať veľké predmety, malú izbu vybaviť kompaktnými stoličkami, skrinkami, mäkkými rohmi.

Ako nábytok v obývacej izbe

Drevený nábytok v obývacej izbe

Obývacia izba

Možnosť umiestnenia nábytku do obývacej izby

Možnosť usporiadania nábytku v obývacej izbe

Ak máte malú izbu, ale uprednostňujete rozmerný nábytok, umiestnite do nej minimálny počet predmetov, naopak, stojí za to urobiť, ak je obývacia izba priestranná. Okrem toho je potrebné pamätať na niekoľko pravidiel:

 • v záujme správneho usporiadania nábytku je potrebné zohľadniť prítomnosť a počet okien, balkónové dvere: nábytok musí byť umiestnený tak, aby nebránil voľnému pohybu a neobmedzenému prenikaniu denného svetla;
 • aby sa veľká plocha hosťovskej izby nevyzerala prázdna, odporúča sa rozdeliť jej priestor na niekoľko zón;
 • aby ste zaistili slobodu pohybu v miestnosti, nemusíte premiestňovať predmety blízko seba, mali by ste okolo každého z nich ponechať určitý priestor;
 • nemali by ste mať pohovky s kreslami so zadnými dverami do miestnosti, po prvé, táto situácia spôsobuje sediacemu človeku psychologické nepohodlie, a po druhé, čalúnený nábytok by mal byť otvorený;
 • ak je miestnosť príliš malá, neumiestňujte pohovky a skrinky pozdĺž jednej steny, je lepšie ich rozdeliť do malých skupín spolu so zvyškom vecí;
 • pri vytváraní dvoch zón v obývacej izbe pomocou nábytku je potrebné ich prísne rozlišovať, aby sa objekty nepretínali. V tomto prípade by ste mali pre rekreačnú oblasť zvoliť najmenej osvetlené miesto v miestnosti a pre jedáleň alebo pracovnú plochu - miesto pri okne, kde je veľa denného svetla;
 • Predimenzované predmety by mali byť umiestnené mimo okien a dverí.

Ak si nie ste istí, ktorý nábytok umiestniť presne a ako, mali by ste intuitívne pocítiť celkovú atmosféru miestnosti - ak ste v nej pohodlní, voľne dýchate a cítite slobodu priestoru, potom je situácia urobená správne.

Nábytok umiestnite správne do obývacej izby

Pravidlá umiestňovania nábytku v obývacej izbe

Nábytok do obývacej izby

Ako zariadiť nábytok v obývacej izbe

Ako umiestniť nábytok do obývacej izby

Nuansy vzhľadom na tvar miestnosti

Najjednoduchším spôsobom je umiestniť nábytkovú skupinu do interiéru štvorcovej obývačky, kdekoľvek sa pohodlne a pohodlne zmestí. Konfigurácia tohto obytného priestoru je odlišná, preto je veľmi dôležité zvážiť jeho vlastnosti

Obývacia izba s nízkym stropom - v obývacej izbe 18 m² s nízkym stropom nemôžete použiť vysoký nábytok. Na vizuálne zvýšenie výšky stropu by mal byť nábytok nízky. Najlepšou možnosťou by bolo použitie komoda namiesto skrinky, ako aj skrinky, puzdrá, podlahové vázy, nízke stolíky. Modulárny čalúnený nábytok so spodnou časťou chrbta sa dá bezpečne používať aj v nízkej miestnosti.

Izba nepravidelného tvaru - v zložitej budove vo forme mnohouholníka alebo lichobežníka je veľmi ťažké dosiahnuť symetriu, takže nábytok usporiadame do skupín na základe asymetrického usporiadania. Ak je miesto piateho rohu výklenok, môže sa zmeniť na ďalšiu funkčnú oblasť. Ak existuje rímsa, sama o sebe ohraničí miestnosť na dve časti, z ktorých jedna sa môže stať rekreačnou oblasťou, a druhá - pracovná.

Obdĺžniková obývacia izba - spravidla sa v pravouhlej obývacej izbe cíti osoba menej ako na námestí. Preto by mala byť miestnosť tohto tvaru zariadená tak, aby sa priestor rozdelil na dva štvorce, čím by sa vybavili dve rôzne funkčné oblasti alebo dve centrá kruhovým usporiadaním nábytku. Pohovka s kreslami môže byť umiestnená pozdĺž stien alebo bližšie k stredu.

Symetrické usporiadanie zdôrazní iba obdĺžnikový tvar miestnosti, takže ho môžete vizuálne upraviť pomocou asymetrického nastavenia. Najlepšou možnosťou je umiestniť rohovú pohovku bližšie k stredovej osi miestnosti. Zostávajúce predmety môžu byť umiestnené kolmo na steny, pozdĺž nich, ako aj diagonálne, pričom sa zachováva vizuálna rovnováha.

V malej obývačke, ktorej plocha je 12 metrov, je potrebné usporiadať predmety do skupiny tak, aby zostalo čo najviac voľného miesta. Zároveň ich usporiadajte tak, aby medzi nimi nebolo veľa úzkych priechodov. A samozrejme je lepšie vybaviť malú izbu primeraným kompaktným nábytkom. Odporúčania týkajúce sa vybavenia obývacej izby s plochou 18 metrov štvorcových a menej sa spravidla znižujú používaním pohovky ako prízvuku na nábytok (pokiaľ možno svetlej farby), ktorý ju dopĺňa o ďalšie predmety. Pri vstupe do malej miestnosti je potrebné nechať voľné miesto. Namiesto rozmerových skriniek je lepšie použiť úzke stojany umiestnené zvisle alebo vodorovne.

Umiestnenie nábytku v obývacej izbe

Príklad umiestnenia nábytku do obývacej izby

Príklad obývacej izby

Praktický nábytok v obývacej izbe

Nábytok zariadime v obývacej izbe správne

Čo robiť, keď úzky priestor

Pri usporiadaní nábytkovej skupiny v úzkom priestore je cieľom vizuálne rozšíriť miestnosť. V takom prípade by všetky položky mali byť kompaktné, nízke. Namiesto skriniek je lepšie použiť namiesto stoličiek závesné police, ako aj stôl so sklenenou doskou.Ak dáte skrinku na bok čelnej steny alebo na dve protiľahlé čelné steny, vizuálne sa tým zredukuje dlhá úzka miestnosť, čím sa jej tvar priblíži k dokonalému štvorcu.

Aby ste sa vyhli častým chybám pri navrhovaní úzkej miestnosti, mali by ste sa vyhnúť použitiu možností pri použití nábytkovej súpravy umiestnenej pozdĺž stien po celej dĺžke miestnosti alebo zoskupených do jedného rohu.

Ak je na jednej koncovej stene okno, môže byť na protiľahlú stenu integrovaná posuvná skriňa, ktorá vizuálne zníži dĺžku miestnosti. Ak je miestnosť úzka a jej plocha je navyše menšia ako 18 metrov, nemali by ste používať veľké množstvo nábytku skrinky. Takže namiesto obvyklej „steny“ môžete pred pohovku nainštalovať televízny stojan a zavesiť niekoľko úzkych políc. Takáto obývacia izba by mala byť vybavená minimálnym počtom kusov nábytku s najvyššou funkčnosťou.

video

fotografie

Tmavý nábytok v obývacej izbe

Moderný nábytok v obývacej izbe

Svetlý moderný nábytok v obývacej izbe

Svetlý nábytok v obývacej izbe

Zabezpečenie nábytku v obývacej izbe

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine