predchádzajúci post
Ako zvoliť veľkosť stola pre dieťa a dospelého
Predchádzajúci článok
Ako zvoliť veľkosť stola pre dieťa a dospelého
next-post
Veľkosti jedálenských stolov rôznych tvarov, tipy na výber nábytku
Ďalší článok
Veľkosti jedálenských stolov rôznych tvarov, tipy na výber nábytku

Odporúčania na umiestnenie políc nad stôl v interiéri rôznych miestností

Odporúčania na umiestnenie políc nad stôl v interiéri rôznych miestností

Je ťažké si predstaviť dekor akejkoľvek miestnosti, či už ide o byt alebo kanceláriu, bez políc. Okrem priameho účelu sú tieto návrhy skvelým doplnkom interiéru. Kovové, sklenené alebo drevené police nad stolom nielen rozširujú funkčnosť tejto zóny mnohokrát, ale aj zvyšujú pohodlie. Môžete si ich kúpiť v špecializovanom obchode alebo si ich vyrobiť sami - v každom prípade získate jednoduchý, ale zároveň praktický kus nábytku, ktorý ocenia všetci členovia rodiny.

Klasifikácia produktu

Klasifikácia políc je založená na štyroch hlavných zásadách, ktoré odrážajú základný dizajn a spotrebiteľské vlastnosti týchto výrobkov.

Podľa umiestnenia

Dizajn a typ závisí od miesta, kde majú byť zavesené police. V závislosti od funkčného účelu miestnosti alebo samostatnej zóny v nej sa výrobky umiestňujú:

 1. Nad stolom. Takýto model sa dá použiť na ukladanie kancelárskych potrieb, kníh alebo na umiestňovanie dekoratívnych predmetov. Hlavnou úlohou je vytvoriť maximálny komfort bez vystupovania z interiéru, bez toho, aby ste rozptyľovali človeka od tvorivého procesu.
 2. Nad pracovnou plochou. Funkčnosť je hlavnou úlohou tohto modelu. Bez ohľadu na to, na ktorej pracovnej ploche sa nachádzajú, na povrch sú umiestnené rôzne nástroje, ktoré by mali byť vždy po ruke.
 3. Cez počítačový stôl. Nedávno tu bolo možné vidieť veľké množstvo laserových diskov. Teraz ich nahradili kompaktnejšie úložné médiá a cloudové technológie, ale rôzne prístroje a literatúra si stále vyžadujú úložný priestor a je vhodné ich umiestniť na poličku nad počítačový stôl.
 4. Nad jedálenským stolom. Police v tejto oblasti sú často vidieť v interiéroch v štýle Provence. Umiestnia fľaše vína alebo olivového oleja, poháre s korením, rôzne riady, ktoré vytvárajú jedinečnú atmosféru pohodlia domova.
Nad stolom
Cez stôl
Cez počítačový stôl
Nad jedálenským stolom

Okrem toho sa police dajú úspešne umiestniť nad stôl umiestnený v konkrétnej miestnosti:

 1. V detskej izbe. Možno, že pre akúkoľvek izbu v dome alebo byte nie sú závesné police relevantné, ako pre škôlky. Množstvo hračiek, vzdelávacích vzorov a kníh si vyžaduje veľa úložného priestoru a zároveň by mali byť kedykoľvek k dispozícii svojmu majiteľovi.
 2. V kuchyni.Police v tejto miestnosti sa používajú na ukladanie riadu, ktorý sa používa priamo v procese varenia, ako aj na umiestnenie dekoratívnych predmetov. To platí najmä pre kuchyne, ktoré sa tiež používajú ako jedáleň.
 3. V obývacej izbe. Tradičné predmety do obývacej izby možno nazývať audio a video zariadenie, fotorámčeky, starožitnosti a knihy. To všetko, keď je správne umiestnené na policiach, dokáže najvýhodnejšie zdôrazniť vkus majiteľa bytu.
 4. V spálni. V tejto miestnosti môžu byť použité ako na umiestnenie dekoračných predmetov, tak aj na ukladanie rôznych drobností, ktoré sa zvyčajne nachádzajú nad toaletným stolom.

V bytovom byte alebo kancelárii môžu byť akékoľvek voľné priestory nad stolom doplnené policami, ktoré budú vhodné a ekologické v najneobvyklejších konštrukčných rozhodnutiach.

V detskej izbe
V kuchyni
V obývacej izbe
V spálni

Podľa typu konštrukcie

Dizajn výrobkov do značnej miery závisí od formy, pretože nie všetky možnosti dizajnu sú v súlade s možnosťami návrhu. Napríklad zakrivené, okrúhle alebo polkruhové modely často nemajú bočné steny. Klasický obdĺžnikový, kosoštvorcový, trojuholníkový - naopak, je jednoduchý, poskytuje veľa možností dizajnu. Hlavné sú:

 1. Konzoly. Výrobky s minimalistickým dizajnom, pričom sú veľmi pohodlné a zároveň funkčné. Konzolové prvky sú často vyrobené z kovu, poskytujú odnímateľnú štruktúru, čo je výhodné, ak chcete zmeniť geometriu stojana.
 2. Zaplnený. Najpraktickejšie, pretože umožňujú racionálne využitie priestoru jedného konvenčného štvorca v miestnosti.
 3. S bočnými stenami. Vyrobené vo forme výklenku a vhodné na ukladanie kníh, ktoré nespadajú v dôsledku prítomnosti bočných stien. Podobné modely môžu byť vybavené oboma bočnými stenami.
 4. So zadnou stenou. Táto konštrukcia výrazne neovplyvňuje funkčnosť, ale významne mení celkový vzhľad steny, na ktorej je umiestnená.
 5. Univerzálne možnosti. Takéto police sú jednoduché, ale funkčné. Spravidla majú správne geometrické tvary, spoľahlivé spojovacie prvky s mierou bezpečnosti, môžu sa použiť na akýkoľvek účel.

Bez ohľadu na dizajn regálov musí vždy zodpovedať ich funkčnému účelu.

konzola
zaplnený
S bočnými stenami
So zadnou stenou
univerzálne

Na základe dohody

Hlavným účelom výrobkov je usporiadanie a skladovanie malých a stredných predmetov. V závislosti od toho, ako sa používajú a kto je ich vlastníkom, sa však uprednostňuje dizajn. Napríklad police v škôlke by mali byť bezpečné, čo znamená, že musia byť vybavené spoľahlivými upevňovacími prvkami, ktoré vylučujú možnosť padania, zaoblenými rohmi a musia byť vyrobené z materiálov šetrných k životnému prostrediu. Pre chlapcov je lepšie inštalovať priestranné konštrukcie, do ktorých môžete umiestniť veľkú hračku alebo model lietadla. Pre dievčatá sú zaujímavejšie možnosti s mnohými priehradkami, v ktorých môžete usporiadať svoje poklady a bábiky.

Polica pre školáka alebo študenta môže mať správny tvar a môže byť vyhotovená v pokojnej farebnej schéme, ktorá sa nebude odchyľovať od procesu učenia. Pre mladú dvojčlennú rodinu, ktorá nemá deti, budú relevantné univerzálne vzory, ktoré sa kombinujú podľa ich účelu - takzvané úložné systémy. Takýto stojan môže mať niekoľko úrovní, pričom kombinuje otvorené a uzavreté priestory, do ktorých sa dajú umiestniť predmety pre domácnosť, a tiež vystavuje predmety na výzdobu miestnosti.

Ďalšou možnosťou sú police, ktoré vykonávajú dekoratívnu funkciu. Takéto interiérové ​​prvky môžu mať odlišný tvar a sú vyrobené z kovu, skla, dreva.

Nemenej zaujímavé sú vzory kvetináčov. Takéto výrobky sú jednoduché a nenápadné, avšak kvety alebo ozdobné predmety na nich umiestnené radikálne menia vzhľad miestnosti.Police v takýchto prípadoch môžu mať niekoľko úrovní.

Pre školákov
Na kvety
Ako úložný systém
dekoratívne

V závislosti od spôsobu inštalácie

Police na stene sú nielen jednoduchým, ale aj veľmi všestranným kusom nábytku. V závislosti od spôsobu inštalácie sa delia na:

 1. Na stenu. Toto je najbežnejší spôsob umiestnenia políc, čo umožňuje efektívne využitie oblasti steny. Na takomto umiestnení nie sú žiadne nevýhody, s výnimkou snáď každodenného života.
 2. Pozastavené. Na rozdiel od prvého, také modely sa v klasických interiéroch tak často nenachádzajú. Môžu byť pripevnené k stropu alebo stene na zavesenej konštrukcii a organicky dopĺňajú interiéry v podkroví, moderných alebo high-tech štýloch. Tento spôsob inštalácie nemá žiadne nevýhody, nemožno ho však použiť vo všetkých miestnostiach.
 3. Roh. Takéto police umožňujú optimálne využitie vnútorného rohového priestoru miestnosti medzi dvoma susednými stenami, často nevyužívanými. Prvky vyrobené zo sadrokartónu vo forme výklenkov s podsvietením vizuálne zvyšujú priestor v miestnosti. Pre vonkajší roh sú vhodné jednoduché obdĺžnikové výrobky. Toto riešenie platí najmä v prípade, ak sú v miestnosti stĺpy, ktorých dizajn urobí interiér štýlovým a mimoriadnym. Z nevýhod výrobkov by sa mala zdôrazniť zložitosť výroby.
 4. Tabuľky s doplnkami. Táto konštrukcia má jednak výhody v pohodlí premiestňovania nábytku spolu s policami, ale aj nevýhody, ktoré spočívajú v neprítomnosti možnosti zmeny usporiadania výrobkov vo výške alebo šírke vzhľadom na polohu samotného stola.

Zaujímavé sú aj možnosti kombinovaného použitia políc, napríklad zavesenia a steny, ako jedného zo spôsobov, ako vytvoriť vlastné riešenia v interiéri.

Na stenu
nepravdivý
rohový
Tabuľka s doplnkami

Materiály výroby

Moderní výrobcovia používajú na výrobu regálov veľa materiálov. Môže to byť drevotrieska, MDF, akrylát. Tradičné druhy surovín však nestratili svoj význam:

 1. Strom. Možno najobľúbenejší materiál. Masívne police vyzerajú skvele v každom interiéri, zvlášť často sa používajú v škandinávskom štýle alebo v izbách navrhnutých v štýle podkrovia. Okrem toho má strom vysoké environmentálne vlastnosti, čo sa nedá povedať o umelých materiáloch vyrobených pomocou lepidla. Nebolo to ani bez nevýhod - náklady na police sú dosť vysoké, pretože kvalitné suroviny sú vždy prestížne, šetrné k životnému prostrediu a drahé.
 2. Glass. Dizajn z tohto materiálu vám umožňuje vytvárať veľa rozhodnutí o dizajne na základe kombinácie vlastností priehľadného povrchu a zvýraznenia. Sklo nie je ovplyvnené najagresívnejším prostredím, vrátane vlhkosti, ľahko sa čistí a má vysokú odolnosť proti opotrebeniu. Mínus sklenené police sú také, že sú krehké a traumatické.
 3. Kov. Výrobky z ocele sú jednoduché a ľahko sa používajú. Takéto police majú často držiaky na inštaláciu na kovové koľajnice, čo vám v prípade potreby umožňuje zmeniť konfiguráciu produktu. Nevýhodou sú nízke estetické vlastnosti, ktoré sú viac ako vyvážené ich funkčnosťou.
 4. Plast. Moderné technológie na výrobu stavebných materiálov umožňujú použitie plastových panelov na výrobu políc s takmer neobmedzeným výberom textúr a farieb. Plastové alebo vinylové výrobky sú šetrné k životnému prostrediu, často sa používajú v interiéroch v štýle špičkovej technológie, modernej, kde existujú neštandardné tvary a ohyby čiar. Majú niekoľko nedostatkov, jedným z nich je to, že pri veľkom zaťažení môže produkt zmeniť tvar alebo ohyb.
 5. Drevotrieskové dosky. Možno je možné tento materiál pripísať najväčšiemu rozpočtu.Drevotrieskové police dobre fungujú, sú však veľmi krehké, najmä v miestach upevnenia, a majú nízke environmentálne vlastnosti vďaka použitiu lepidla pri výrobe materiálu.
 6. MDF. Táto surovina sa najčastejšie používa na výrobu nielen políc, ale aj iného nábytku v Rusku a Európe. V porovnaní s drevotrieskovými doskami je materiál odolnejší a šetrnejší k životnému prostrediu. Po aplikácii dokáže simulovať veľa textúr a mať rôzne farby. MDF zároveň patrí k rozpočtovým materiálom a je relatívne lacný.

Hlavnou charakteristikou materiálu je šetrnosť k životnému prostrediu, čo platí najmä pre rodiny s deťmi. Preto by sa pri výbere regálov z hľadiska pomeru cena / kvalita mal klásť dôraz na druhý ukazovateľ.

drevo
sklo
kov
plastický
MDF
drevotriesková doska

ozdobného

Napriek mnohým konštrukčným možnostiam existujú základné pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať pri vytváraní dekoratívnej alebo pracovnej plochy s týmito vnútornými prvkami. Napríklad police nad stolom v detskej izbe by nemali byť príliš svetlé, obsahovať výtlačky s kreslenými postavičkami a textúrami, ktoré môžu odvádzať pozornosť dieťaťa od hlavného procesu - učenia sa.

Svetlé farby v akomkoľvek interiéri dráždia, preto by sa mali používať iba vedome. Ak sa rozhodnete pre výber odtieňa, je dosť problematické, je lepšie uprednostniť pastelové farby a prírodné textúry - kameň, drevo.

Ak chcete zvýrazniť police, môžete sa uchýliť k malému triku: na výrobu bočných častí produktu použite svetlé farby.

Pri vytváraní pracovnej oblasti pre študenta môžete použiť modely s korkovými prvkami, aby mal študent možnosť priložiť poznámky. Veľmi populárne sú možnosti so vstavanou kriedovou doskou alebo značkou, ktoré vám umožnia používať poznámky, vylepšiť interiér.

Pokyny na určovanie polohy

Umiestnenie štruktúr môže byť ľubovoľné, najdôležitejšie - najvýhodnejšie. Pokiaľ však ide o umiestňovanie políc nad stôl pre študentov, mali by ste sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 1. Kĺbová konštrukcia by nemala blokovať svetlo, najmä ak je pracovisko v slabo osvetlenej oblasti.
 2. Stolová doska nábytku a police by mali byť umiestnené tak, aby dieťa sediace pri stole smerovalo k dverám alebo zboku. Je dokázané, že osoba, ktorá sedí chrbtom k dverám, má pri práci nepohodlie.
 3. Dizajn by mal byť v dostatočnej výške od hlavy sediacej osoby, aby sa nezmenšila veľkosť pracovného priestoru. Pri odpovedi na otázku, ako vysoko visí polica, je potrebné poznamenať, že jej spodný panel by mal byť umiestnený v dĺžke paže, aby dieťa mohlo vziať požadovanú položku bez toho, aby vstalo.

Pred zavesením police by ste mali zvážiť ešte jednu vec. Horná časť konštrukcie je výhodne umiestnená v nízkej výške, zatiaľ čo pri sedení pri stole by nemalo byť potrebné používať stoličku a iné predmety na dosiahnutie najvzdialenejších oddelení, pretože to môže byť traumatické.

V prípadoch, keď stenové prvky nábytku plnia výlučne dekoratívnu funkciu, výška ich umiestnenia nie je podstatná.

Ďalším kritériom pre výber umiestnenia police nad stolom je množstvo voľného miesta v miestnosti. Napríklad pre malé miestnosti sú vynikajúce modely s odstupňovanými alebo rohovými rozmermi.

Kĺbová konštrukcia nesmie blokovať svetlo
Osoba by mala sedieť tvárou alebo zboku k dverám
Konštrukcie by mali byť v dostatočnej výške od hlavy sediacej osoby.

Ako na to sami

Na trhu s moderným nábytkom je prezentovaných veľké množstvo políc rôznych modelov a cenových kategórií. Táto konštrukcia je však taká jednoduchá a rozmanitá, že ju možno ľahko vyrobiť nezávisle. Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • vŕtať;
 • píla alebo skladačka;
 • ruletové koleso;
 • level;
 • niekoľko skrutiek a hmoždiniek;
 • upevnenie pre police;
 • ozdobné predmety, ktoré je možné kúpiť v špecializovaných maloobchodných sieťach.

Hlavným prvkom pri vlastnej výrobe je drevená doska, drevotrieska alebo MDF panel. Ak majster nemal žiadne predchádzajúce skúsenosti s vytvorením police vlastnými rukami, môžete začať s produktom najjednoduchšej formy - obdĺžnikovej dosky, vyrobenej z cenovo najvýhodnejšej drevotrieskovej dosky.

Hlavné fázy výroby budú tieto:

 1. Príprava výkresu. Nie je potrebné vykonať podrobný nákres každého jednotlivého prvku. Stačí určiť rozmery budúceho produktu, pričom sa vezme do úvahy miesto, kde bude nainštalovaný. Ak ide o stenu, pomocou pásky zistite požadovanú dĺžku a šírku police, ako aj miesto inštalácie hmoždiniek pod upevňovacími prvkami. Potom na list papiera nakreslite jednoduchý diagram, napríklad obdĺžnik, a zaznamenajte dĺžku a šírku produktu v centimetroch a milimetroch. Na výkrese uveďte miesto inštalácie príslušenstva alebo markíz.
 2. Výroba častí police. Na základe rozmerov výkresu sa vyrežú štyri dosky, získajú sa horný a dolný panel a dve bočné steny rovnakej dĺžky. Okraje dosiek by mali byť ošetrené brúsnym papierom, aby sa vylúčila drsnosť. Pre zlepšenie vzhľadu materiálu môže byť potiahnutá škvrnou, ktorá zlepší estetické vlastnosti povrchu a zdôrazní štruktúru stromu.
 3. Zostava. Spodný panel je položený na rovnom povrchu, bočné steny sa striedavo nanášajú z koncov a označia miesta, kde budú skrutky zaskrutkované. Boky by mali byť inštalované tak, aby ich konce boli otvorené a okraje dolných a horných panelov dosadali na bočné steny a neboli viditeľné. Po pripevnení bočných stien sa cez otvory s vybraním v horizontálnom spodnom paneli vyvŕta tenká vŕtačka, ktorá zodpovedá priemeru samorezným skrutkám. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo praskaniu dosky pri priskrutkovaní upevňovacích prvkov. Bočné steny pripevnite skrutkami. To isté urobte s horným panelom. Vďaka tomu získate poličku so správnym obdĺžnikovým tvarom.
 4. Zdobenie. Aby polica získala atraktívny vzhľad a odolnosť proti vlhkosti, môže byť nalakovaná na drevo alebo použiť tzv. „Jachtový lak“, stojí to trochu viac ako obvykle, je však veľmi odolná proti vlhkosti a vytvára vysoko kvalitný lesklý povrch. Po zaschnutí ošetrenia je potrebné nainštalovať upevňovacie prvky, pomocou ktorých bude polica zavesená na stene.
 5. Inštalácia upevňovacích prvkov a zavesenia. Pred zavesením police sú na hornú časť bočných stien namontované držiaky v rovnakej vzdialenosti (asi 3-5 cm) od hornej plochy. Nepripevňujte držiaky na horný panel, pretože by to znížilo odolnosť produktu proti zaťaženiu. Polotovar sa nanáša na stenu v mieste jej inštalácie, pomocou úrovne je daná striktne vodorovná poloha a body inštalácie hmoždiniek, na ktorých bude produkt zavesený, sú označené ceruzkou. Ak je stena drevená, hmoždinky nie sú potrebné, stačí ich zaskrutkovať. Potom pomocou dierovača alebo kladiva vŕtajte otvory do steny a namontujte hmoždinky pomocou skrutiek alebo skrutiek. Zaveste hotový produkt na stenu.

Vytvorenie jednoduchej police vlastnými rukami je pomerne elementárna úloha. Avšak modely zložitejších vzorov používajúcich sklo alebo kov nie sú také zložité, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Hlavná vec je túžba vytvoriť si skutočne štýlové a funkčné vybavenie interiéru vlastnými rukami.

Potrebné nástroje
Príprava kresby
Výroba policových častí
zhromaždenia
výzdoba
Montáž a zavesenie

video

fotografie

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine