predchádzajúci post
Odchýlky od umiestnenia akvárium stôl, robiť to sami
Predchádzajúci článok
Odchýlky od umiestnenia akvárium stôl, robiť to sami
next-post
Vytvorte si masážny stôl vlastnými rukami, pokynmi a schémami
Ďalší článok
Vytvorte si masážny stôl vlastnými rukami, pokynmi a schémami

Originálne spôsoby, ako ozdobiť stôl vlastnými rukami, majstrovské kurzy

Originálne spôsoby, ako ozdobiť stôl vlastnými rukami, majstrovské kurzy

Staré stoly môžu slúžiť po dlhú dobu, ak sa o ne správne postará. Ale niekedy sa obťažuje nábytok, chcem niečo nové. V tomto prípade si môžete dekoráciu stola vyrobiť vlastnými rukami, ktoré sú vhodné do každého interiéru. Bez veľkých investícií tak môžete úplne zmeniť vzhľad obývacej izby, kuchyne alebo pracoviska.

Základné triky

Existuje veľa spôsobov, ako ozdobiť stôl vlastnými rukami. Môže sa to zdať komplikované, ale v skutočnosti potrebujete iba nápad a voľný čas. Vysoko kvalitný dekor stola vyžaduje presnosť, trpezlivosť a nie je vôbec potrebné tvoriť umelca. Existujú dva hlavné spôsoby dekorácie:

 • dokončiť povrch sám, maskovať nedostatky, aby úplne zmeniť vzhľad nábytku;
 • Na dekoráciu používajte ozdobné prvky.

Druhá metóda je vhodná pre tých, ktorí sú spokojní s kvalitou povrchu a nechcú radikálne zmeniť dizajn. Dekorácie stolov sú pohodlné - vždy ich môžete ľahko meniť, a to bez toho, aby ste museli tráviť čas a energiu, každý deň aktualizovať interiér. Zvlášť výhodný originálny dekor bude vyzerať na konferenčnom stolíku. Zaujímavý obrus obyčajne zdôrazňuje iba krásu kuchyne, ale je lepšie nezaťažiť pracovisko dekoráciami na pracovnej ploche.

Pred zdobením konferenčného stolíka je potrebné posúdiť stav pracovnej dosky. Výber spôsobu zdobenia bude závisieť od toho.

Povrchová úprava
Použitie dekoratívnych prvkov

Kreatívne techniky zdobenia povrchu stola

Počas opravy alebo jednoduchej zmeny interiéru môže dekorácia stola radikálne zmeniť prostredie. Počet možných dekorácií je obmedzený iba fantáziou. Niektoré metódy, ako aj nápady na výzdobu, ktoré nie je ťažké implementovať:

 1. decoupage;
 2. maľovanie;
 3. maľovanie;
 4. šablóny;
 5. ozdobné pásky;
 6. dlaždice a mozaika;
 7. rozsvieti.

Découper je preložený z francúzštiny ako „cut“. Podstatou metódy je prilepenie papiera so zvoleným vzorom, ozdobou alebo vzorom na povrch. Môžete použiť všetko:

 • noviny, časopisy, knihy alebo zápisníky;
 • rodinné fotografie;
 • zbytočné kúsky tapiet;
 • jednorazové servítky so zaujímavou ozdobou;
 • originálne obrázky vytlačené na bežnej farebnej tlačiarni.

Zoznam nie je obmedzený na tieto položky, sú nájdené iba najčastejšie. Technika takéhoto dekorácie pre stôl vlastnými rukami je jednoduchá: povrch je pokrytý lepidlom, vybrané prvky sú usporiadané v určitom poradí, vyhladené valčekom. Po zaschnutí lepidla sa doska ošetrí niekoľkými vrstvami laku.

Pri vyhladzovaní prvkov valčekom musíte zaistiť, aby nezostali žiadne bubliny.

Maľovanie je najbežnejším spôsobom obnovenia nábytku. Akrylové zlúčeniny sa najčastejšie používajú v domácnosti: sú netoxické, ľahko priľnavé, rýchlo schnú a sú vhodnejšie na použitie v interiéri. Pre vonkajšie stoly sa používajú alkydové zmesi, ktoré odpudzujú vlhkosť a vytvárajú odolný povlak. Pre proces maľovania môžete na získanie potrebnej textúry použiť rôzne techniky a nástroje. V takom prípade musíte postupovať podľa určitého postupu:

 • odstráňte starý náter brúsnym papierom, hlavné defekty a praskliny;
 • chodiť so základným náterom po celom povrchu;
 • po vysušení ho obrúste brúsnym papierom, odstráňte prach;
 • naneste niekoľko vrstiev farby, až kým nedosiahnete rovnomerný odtieň;
 • lakovaný.

Keramické alebo sklenené plochy, ak existujú, musia byť pred natieraním utesnené lepiacou páskou, aby sa nezafarbili.

S pomocou maľovania je možné realizovať rôzne myšlienky dekorácie stolov, ale zložité vzory je ťažké vykonať bez vhodných zručností. Povrch je potrebné pripraviť pred prácou aj pred lakovaním. Ak je pozadie pre výkres naplánované, musíte ho pred nanesením maľovať okamžite. Úspech sa dá dosiahnuť, ak dôkladne premýšľate vzorom načrtnutím ceruzkou.

Ak obraz nefunguje, nenechajte sa rozčuľovať: tí, ktorí majú veľa nápadov na dekoráciu, ale nemajú potrebné zručnosti, by sa mali zastaviť pri šablónach. Na ich vytvorenie môžete použiť plast, pauzovací papier alebo jednoduchý list papiera. Musíte nakresliť alebo vytlačiť vzor a starostlivo orezať. Existujú dva hlavné spôsoby použitia šablóny:

 • vo vnútri otvorov sa nanáša farba, po odstránení šablóny zostane rovnomerný farebný vzor;
 • Šablóna sa používa na zabránenie zafarbenia určitých škvŕn.

Šablóna musí byť prilepená k povrchu pomocou pásky tak, aby ju počas prevádzky náhodne neposunula.

Dekoratívna páska alebo samolepiaca fólia je materiál, ktorý sa používa na zdobenie akéhokoľvek nábytku v domácnosti. Výrobky sa vyrábajú vo zvitkoch, majú rôzne šírky, farby a vzory. Okrem toho existujú modely s dodatočnou ochrannou vrstvou: chráni ich pred vysokými teplotami a vlhkosťou, čo je obzvlášť dôležité pre kuchynský stôl.

Na dekoráciu stola vlastnými rukami pomocou mozaík alebo dlaždíc používajú hotový materiál a všetko, čo je k dispozícii doma. Môže to byť: rozbité taniere, dlaždice, keramika, sklo, mušle, kamene. Pred nalepením mozaiky je vhodné ju rozložiť na povrch, pozrieť si rôzne možnosti vzoru a opraviť ten, ktorý sa vám najviac páčil. Lepidlo sa nanáša na každý kus osobitne, takže taká náročná práca môže trvať veľa času. Táto metóda je zvlášť vhodná na zdobenie konferenčného stolíka vlastnými rukami alebo na zdobenie záhradného nábytku.

Podsvietený stôl určite upúta pozornosť. LED pásky sú pripevnené k povrchu nábytku, aby získali jasné, ale mäkké svetlo. Vhodný na zdobenie konferenčného stolíka a počítača. Na realizáciu tejto myšlienky však budú potrebné určité znalosti v oblasti elektriky. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť, ako ozdobiť konferenčný stolík pred začatím akejkoľvek práce.

decoupage
maľba
maľba
šablóna
Ozdobné pásky
mozaika
podsvietenie

Tabuľka dekor

Najbežnejším spôsobom zdobenia pre mnohých je položiť obrus alebo obrus na stôl. Zvyšujú pohodlie a chránia povrch pred znečistením a mechanickým poškodením. Ak je doska špeciálne vyzdobená, je škoda skryť ju pod látku, dokonca aj za krásnu. Harmonická distribúcia dekorácie stola ozdobí každú miestnosť.

Dekoračná kompozícia na povrchu jedálenského alebo kuchynského stola sa obvykle nachádza v strede. Najčastejšie ide o vázu s čerstvými alebo umelými kvetmi, okolo nej sú umiestnené pomôcky. Ďalšie populárne možnosti sú:

 • sviečky;
 • jedlá s ovocím alebo zeleninou (ich odtieň môže ešte viac zdôrazniť interiér miestnosti a dodať kuchyni útulnosť);
 • priehľadné obaly s náplňou (môžu to byť sladkosti, orechy, kávové zrná, marmelády alebo len korálky);
 • karafa s vodou, kanvica alebo kávovar.

Vzhľadom na rozmanitosť možností si môžete vytvoriť iný dizajn a denne ho meniť.

Kuchyňa alebo jedálenský stôl môžu byť okrem ústredného zloženia zdobené jedálničkami a táckami. Okrem krásy chránia aj povrch zdobeného predmetu pred poškriabaním a škvrnami. Ich výhodou je, že prvky sa dajú ľahko meniť.

Pracovisko by malo byť predovšetkým praktické, takže najlepšou dekoráciou bude jasná organizácia. Existuje veľa spôsobov, ako ozdobiť stolný a počítačový stôl vlastnými rukami. Organizéry na papier a papiernictvo môžu byť vyrobené nezávisle od plechoviek vložených špeciálnou páskou - budú jedinečné a dokonale zapadnú do interiéru.

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako vyzdobiť počítačový pult bez vysokých nákladov. Najlepším riešením by bola obyčajná figúrka. Je tiež vhodné zvoliť si lampu v rovnakom štýle pre dostatočné osvetlenie, po ktorej je pracovná plocha pripravená na použitie. A aby sa interiéru dodala čerstvosť, čerstvé kvety v kvetináči umiestnenom v rohu sú perfektné.

Na konferenčný stolík si môžete dať rôzne veci. Zaujímavou možnosťou je umiestniť rámčeky s fotografiami blízkych. Podobne ako v jedálni je možné konferenčný stolík zdobiť pomocou centrálnej kompozície. A rovnako ako ten napísaný, potrebuje ďalšie osvetlenie. Najčastejšie kladú lampy na konferenčné stolíky alebo vytvárajú svetlá.

V prípade záhradného nábytku je ideálny stôl s kvetinovým záhonom. V strede objektu sa vyreže diera, do ktorej sa vloží kvetináč s rastlinou. Záhradné stretnutia s takýmto nábytkom sa stanú ešte príjemnejšími.

sviečky
Dekoratívna zelenina
Priehľadné nádoby
Cesty tabuľky
Fotografie na konferenčnom stolíku
Dekorácia počítačového stola
Záhradný stôl s kvetinovým záhonom

Farebné kombinácie

Správna kombinácia farieb v interiéri pomôže dosiahnuť harmóniu. Ak chcete vytvoriť vhodný dizajn vlastnými rukami, musíte dodržiavať základné princípy kombinovania odtieňov. Napríklad pre dekor v klasickom štýle sa vyberajú tabuľky svetla, teplé farby. Môžu byť umiestnené v akejkoľvek miestnosti, dokonca aj v škôlke. Dizajnové stoly pre moderné štýly sú častejšie v tmavších a chladnejších odtieňoch.

Biela a čierna sú kombinované so všetkými odtieňmi farebnej palety. V ostatných prípadoch musí byť dekor zvolený individuálne. Hlavné odporúčania pre kombináciu sú uvedené v tabuľke.

Stolový odtieň

Farby na dekor

červená

Zelená, modrá, žltá, sivá

ružový

Burgundsko, hnedé, sivé

oranžový

Modrá, zelená, fialová, vínová

žltý

Zelená, hnedá, červená

zelená

Béžová, šedá, modrá, oranžová

modrý

Sivá, hnedá, žltá, červená

nachový

Zelená, žltá, modrá, oranžová

vínny

Zelená, Ružová, Modrá, Sivá

Aby ste pochopili, ako dekorovať stôl, musíte pamätať na pravidlá: mal by byť tmavší ako steny a svetlejší ako podlaha. Najjednoduchší spôsob, ako zvoliť správnu dekoráciu, je odobrať základný odtieň nábytku a pozrieť sa na dva alebo tri tóny, ktoré sú k nemu najbližšie na farebnom kolese. Túto metódu často používajú profesionálni návrhári. Môžete tiež vykonať dekoráciu farby stien alebo zvyšku nábytku. Určite sa tak skombinuje s interiérom.

Na správne určenie kompatibility odtieňov je najlepšie použiť farebné kruhy alebo tabuľky vytvorené profesionálnymi dizajnérmi.

Na priehľadných sklenených stolových vázach z toho istého materiálu budú vyzerať monochromatické malé sošky. Na dovolenku je možné takýto nábytok vyzdobiť plávajúcimi sviečkami, jasnými farbami alebo zaujímavými substrátmi na riad. Tu bude tiež vhodné osvetlenie.

Pravidlá určovania polohy

Ak chcete vytvoriť krásnu kompozíciu, musíte pamätať na základné princípy. Tri položky sú najlepšou voľbou pre zdobenie akejkoľvek tabuľky. A aby kompozícia vyzerala harmonicky, musia byť dodržané najmenej dva body z troch:

 • rôzne veľkosti;
 • iná forma;
 • iná farba.

Napríklad na stôl môžete položiť tri okrúhle hrnce s čerstvými kvetmi, ak sa ich farby líšia a rastliny samotné majú rôzne veľkosti. Vhodné sú tiež ozdobné sviečky rôznych tvarov a parametrov, ale rovnakej farby. Stáva sa, že na dekoráciu existujú viac ako tri predmety, ale v tomto prípade pravidlo funguje rovnako. Na tento účel sa musí použiť dvakrát: najprv rozdelením do rovnakých skupín podľa jedného atribútu a potom - vytvorením kompozície v každej z nich.

Výzdoba stola závisí aj od ročného obdobia. Napríklad na jeseň sú vhodné kytice zažltnutých konárov a jesenné bobule a na jar - vŕbové vetvičky. V zime vyzerajú kompozície zo sviečok, šišiek a konárov vianočných stromov skvele. A ovocné kytice sú ideálne na zdobenie konferenčného stolíka v lete.

Na dekoráciu dlhého stola môžete použiť niekoľko nerovnomerných dekoračných skupín. Tiež zhodné alebo striedavé vázy s kvetmi v rovnakej vzdialenosti od seba budú vyzerať nádherne. A ak ich skombinujete s ovocím alebo orechmi, dekor bude tiež praktický.

Veľkosť obrusu, ktorý zdobí jedálenský alebo konferenčný stolík, by mala byť taká, aby zakrývala nielen povrch, ale aj zavesila zo strán najmenej na 15 až 20 cm, takže v prípade nábytku s rozmermi 60 x 110 cm by textílie mali byť približne 90 x 140 cm. Pre štvorcovú tabuľku je tento algoritmus tiež vhodný. Oválny obrus je možné použiť ako pre oválny, tak aj pre obdĺžnikový kus nábytku; a okrúhle - pre štvorcové a okrúhle. Funguje to aj opačne.

Malo by sa pamätať na to, že kompozícia by mala byť úplná zo všetkých viditeľných strán, harmonicky kombinovaná s celkovým interiérom miestnosti. Je dôležité zachovať proporcie. Na veľkom stole sa jednoducho stratia príliš malé čísla. Objemové dekorácie na doske malých rozmerov tiež nebudú vhodné. Všetky prvky musia byť navzájom spojené farbou a štruktúrou. Maximálna výška kompozície sa môže líšiť v závislosti od veľkosti pracovnej dosky a miesta. Do stredu alebo do rohu pri stene môžete vložiť dlhé prvky (ale nie viac ako 35 cm), ak je dekor umiestnený na okrajoch, potom by výška nemala byť väčšia ako 10-15 cm.

Jesenné dekorácie stola
Vrbové vetvičky v dekorácii stola
Zloženie kužeľov a vetiev vianočných stromčekov
Textilný obrus na jedálenskom stole
Dekorácia okrúhleho kuchynského stola

Dekoračná dielňa

S hotovým nápadom je dekor stola jednoduchý, stačí iba túžba. Početné workshopy pomôžu určiť najvhodnejšiu možnosť. Budú užitočné pre tých, ktorí už poznajú základy dekorácie.

Povrch starého stola

Natieranie dreveného stola pomocou šablón nemusí byť také zložité, ako sa zdá. Potrebujete iba trpezlivosť, presnosť a nástroje. Maľovanie môže byť skvelým spôsobom, ako ozdobiť starý stôl. Na prácu budete potrebovať farby, štetce, pauzovací papier, škótsku pásku a samozrejme aj samotný nábytok. Poradie akcií:

 1. Pripravte povrch, naneste prvý náter.
 2. Vystrihnite pauzovací papier veľkosti pracovnej dosky, položte na stôl, nakreslite rám, nakreslite vzor.
 3. Rám na pracovnej doske označte, prilepte na ňu a natrite. Odstráňte lepiacu pásku.
 4. Rezané kvetinové šablóny, nalepte na dosku, namaľujte.
 5. Odlepte šablónu a ak je to potrebné, upravte tvar vzoru tenkou kefou.

Pre šablóny je vhodné používať špeciálny papier s hotovým označením.

Nástroje a materiály na zdobenie dosiek
Pripravte povrch
Naneste prvý náter
Na dosku položte pauzovací papier, nakreslite vzor a rám
Na pracovnej doske označte okraje rámu
Zalepíme páskou a farbou
Odstránime maskovaciu pásku a dostaneme úplne rovné čiary
Rezané šablóny kvetín, prilepte na dosku
Naneste farbu na šablónu
Odlepte šablónu
Ak je to potrebné, namaľujte tvar kvetiny štetcom
Dokončený výsledok

Vytvorenie kompozície pre kuchyňu

Na kávu alebo jedálenský stôl si môžete dať ovocné kytice od domácich majstrov. Zdobia akýkoľvek interiér. Na vytvorenie kytice potrebujete špajle, prísady pre silné cesto a čerstvé ovocie. Master class implementácie:

 1. Ovocie umyte.
 2. Uhnite pevné cesto a vytvorte guľu.
 3. Rezané kvety a srdcia z ananásových kruhov pomocou formulárov.
 4. Dajte kvety ovocia na špíz, urobte jadro hrozna.
 5. Prepichnite ananásové srdce špajdľami.
 6. Na plátky nakrájajte pestrofarebné grapefruity, pomaranče a jablká. Posypte posledný citrónovou šťavou.
 7. Vložte hrozno vložené do plátkov.
 8. Zbierajte kyticu nalepením špajlí do cesta.

Stôl takto vyzdobený v kuchyni, na záhrade alebo v obývacej izbe sa stane hlavnou témou stretnutí medzi rodinou alebo priateľmi. Kytica ovocia je nielen krásna, ale aj praktická. Pre zmenu v lete môžete do kompozície pridať kvety alebo zeleň.

Nábytok môžete zdobiť rôznymi spôsobmi, od úplnej opravy, ktorá zmení starý stôl na jednoduchý dekor. Tento proces osloví dospelých aj deti. Vďaka originálnym dekoráciám získa aj starý stôl moderný vzhľad a poteší oko po dlhú dobu.

Umývanie ovocia a bobúľ
Miesenie cesta a vytvorenie gule
Rezané kvety z ananásových prsteňov
Jablká a pomaranče nakrájajte na plátky
Jahody a hrozno nalepujeme na špajle
Vložte cesto do koša, nalepte do neho špajle a zložte zloženie

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine