predchádzajúci post
Kompaktný stolík na laptop, kutil
Predchádzajúci článok
Kompaktný stolík na laptop, kutil
next-post
Odrody stolov manikúry, kutilstvo
Ďalší článok
Odrody stolov manikúry, kutilstvo

Urob si sám krok za krokom výrobu jednoduchého stola z drevotriesky

Urob si sám krok za krokom výrobu jednoduchého stola z drevotriesky

Stôl je nevyhnutným prvkom interiéru. Môže byť inštalovaný v kuchyni, v škôlke, kancelárii, kancelárii. Spomedzi mnohých druhov výrobkov sa veľké percento venuje pracovným stolom, ktoré sú určené na prácu s papiermi. Sú vybavené prídavnými zariadeniami, ktoré zvyšujú funkčnosť nábytku. Ak chcete vytvoriť stôl vlastnými rukami, musíte sa rozhodnúť o jeho dizajne, rozmeroch, ako aj o výrobných materiáloch. Okrem toho potrebujete kresbu, ktorá výrazne uľahčí prácu.

Populárne úpravy

Pracovný stôl je navrhnutý na prácu s dokumentmi. Je to potrebné pre dospelých aj pre deti. Keďže študenti za ním trávia veľa času, produkt musí spĺňať všetky ergonomické zákony. Ak si chcete urobiť stôl vlastnými rukami, musíte zvážiť, či by mal mať širokú dosku pre pohodlie pri zariaďovaní potrebného príslušenstva. Ideálnou možnosťou je prevedenie, ktoré sa môže meniť výškou a stupňom sklonu hornej časti.

Stoly podmienečne možno rozdeliť do typov:

 1. Klasický obdĺžnik. Je to doska s nohami alebo podperami. Často vybavené zásuvkami na skladovanie kancelárskych potrieb.
 2. V kombinácii s parapetom. Výhodou tohto modelu je maximálne osvetlenie cez dosku. Okenný otvor je vybavený ďalšími zásuvkami alebo policami. Podobný stôl tiež šetrí miesto v miestnosti.
 3. Skladacie, skladacie. Takéto možnosti sa používajú v malých miestnostiach. Prvá zmena môže byť zobrazená vo forme knihy. Pokiaľ ide o skladacie modely, sú najčastejšie predstavované pracovnou plochou, ktorá je pripevnená k stene alebo skrinke a môžu zaberať horizontálne aj vertikálne polohy. Tu pripadá hlavná záťaž na spojovacie prvky.
 4. Roh. Takýto stôl pre študentov alebo dospelých vám umožňuje racionálne využívať priestor, ktorý sa vyznačuje veľkým pracovným priestorom.
 5. Kancelária. Tento produkt kombinuje komodu a pracovnú dosku. Pod pracovnou plochou je veľké množstvo zásuviek a políc. Pracovná doska sa môže schovať v jednej zo skriniek a uvoľniť tak priestor.

Pri výrobe akejkoľvek úpravy stola pre študenta vlastnými rukami môžete získať niekoľko významných výhod: úspora nákladov, schopnosť používať materiály podľa vlastného vkusu, vyvinúť jedinečný a funkčný dizajn s prihliadnutím na parametre miestnosti, jej interiér.

obdĺžnikový
V kombinácii s parapetom
skladacie
skladacie
uhlový
Kancelársky stôl

Materiály a náradie

Ak si chcete urobiť stôl vlastnými rukami, musíte sa po preskúmaní jeho vlastností najprv rozhodnúť o materiáli. V tabuľke sú uvedené najbežnejšie možnosti týkajúce sa surovín.

typ vlastnosť
drevotriesková doskaJedná sa o hobliny z dreva spojené lepidlom. Ľahký na manipuláciu s materiálom. Avšak pri častom vniknutí vody sa napučiava a deformuje. Zlý materiál emituje formaldehydy. Na spracovanie produktu sa používa píla s malými zubami alebo skladačka. Na odstránenie triesok používajte brúsny papier. Výrobok by sa nemal nakladať, neodporúča sa vyrábať skladacie stoly-transformátory z takýchto surovín. Na upevnenie sa používajú samorezné skrutky a lepidlo.

MDF

Drahší materiál, ktorý sa vyznačuje čistotou prostredia, vysokým stupňom uniformity a odolnosťou proti vlhkosti. Výrobok je drevná štiepka lisovaná pod vysokým tlakom. Vďaka svojej vysokej hustote drží nábytkové upevňovacie prvky a doplnky dobre. Dosky môžu byť spracované brúsením, pílením, frézovaním. Z tohto materiálu môžete vyrobiť akékoľvek vzory

preglejka

Jedná sa o trvanlivú surovinu s malou hmotnosťou a primeranými nákladmi. Preglejky sa dajú obnoviť. Ale skutočne kvalitný materiál je ťažké nájsť. Nepoužívajte ho, ak je zaťaženie na stole značné. Neodporúča sa pre začiatočníkov. Na spracovanie preglejky sú potrebné nástroje s vyššou pevnosťou.

Prírodné drevo

Tento materiál je pevný, prírodný, odolný, vydrží všetky upevňovacie prvky, ľahko sa obnovuje. Ale strom má veľkú váhu, vysoké náklady. Výrobok je ťažké spracovať, musí byť starostlivo vyleštený, potiahnutý antiseptikami a lakmi. Akákoľvek úprava stola však môže byť vyrobená z dreva.

Palety (palety)

Z nich sú vyrobené klasické obdĺžnikové modely. Palety vydržia ťažké bremená, sú lacné, ekologické a praktické. Na spracovanie sa používajú brúsky, brúsky, vŕtačky, priamočiare píly

Pre začínajúceho majstra je lepšie zvoliť drevotrieskovú dosku alebo MDF, pretože tieto materiály sa najľahšie spracúvajú. Na upevnenie častí sa používajú klince, skrutky, lepidlo, svorky.

drevotriesková doska
MDF
preglejka
Prírodné drevo
palety
Materiály na upevnenie častí

Výber pultu

Predtým, ako si pripravíte stôl vlastnými rukami, musíte sa rozhodnúť aj o konfigurácii pracovnej dosky. Výrobky sú:

 1. Obdĺžnikový. Táto možnosť má dobrú kapacitu a zmestí sa do každého interiéru. Pre malé miestnosti to však nie je vhodné, pretože zaberá veľa miesta.
 2. Radius. Takéto dosky sa často inštalujú v bytoch, kde býva niekoľko detí. Ich použitie je možné iba v prítomnosti veľkej plochy.
 3. Roh. Umožňujú vám využívať celý priestor v miestnosti. Obrysy môžu byť symetrické alebo v tvare písmena G.
obdĺžnikový
polomer
uhlový

Pokiaľ ide o materiál výroby, existuje tiež možnosť výberu.

Druh produktu

vlastnosť

Laminátová drevotrieska

Odolný proti vlhkosti, má vysoký stupeň odolnosti proti opotrebeniu, je dobre rezaný. Môže sa vyčistiť rôznymi výrobkami pre domácnosť. Ale napriek jeho odolnosti voči vlhkosti nevystavujte drevotrieskovú dosku častým účinkom, pretože materiál môže napučiavať

MDF

Môže byť použitý v detských izbách, pretože je šetrný k životnému prostrediu, má širokú škálu farieb, ľahko spracovateľný a odolný. Ak je však povrch lesklý, budú na ňom zreteľne viditeľné škrabance.

drevo

Najodolnejší a najodolnejší materiál, ktorý sa dá kombinovať s akýmkoľvek štýlom dizajnu, je šetrný k životnému prostrediu. Stolová doska vyrobená z dreva je však drahá, má dostatočne veľkú hmotnosť a po určitom čase použitia vyžaduje obnovenie

Môžete tiež vytvoriť dizajn so sklenenou doskou. Tento materiál je odolný proti opotrebeniu, robí nábytok originálnym a ľahkým.Na skle však stále zostávajú stopy, takže sa musí často umývať a leštiť.

Laminátová drevotrieska
MDF
drevo

Ako určiť optimálne rozmery

Zostavenie stola sa musí vykonať po určení jeho optimálnej veľkosti. Pre dospelých, ktorých výška je nad 175 cm, sú: výška - 75 cm, šírka - 50 cm, dĺžka - 70 cm. Pokiaľ ide o deti, parametre sú odlišné.

Výška, cm

Šírka cm

Výška cm

Dĺžka cm

85

60

34

120

100

60

40

120

115

60

46

120

130

60

52

120

145

60

58

120

160

60

64

120

175

60

70

120

Ak je tabuľka potrebná ako pracovná stanica pre počítač, k štandardnej šírke stolovej dosky sa pridá ďalších 40 cm. Parameter pre školákov je trochu odlišný. Tu je minimálna šírka 1 m, hĺbka je od 60 cm. Aby dieťa mohlo normálne dávať ruky, je potrebný priestor 500 × 500 mm. Preferovanou možnosťou je výrobok s nastaviteľnou výškou a uhlom sklonu pracovnej dosky.

Pre dospelých je pre prácu s dokumentmi vhodný dizajn s dĺžkou 110 - 140 cm a šírkou 50 až 80 cm.

Minimálne nastavenie tabuľky pre študenta
Optimálne nastavenie tabuľky pre dospelých

Príprava kresby

Výroba dreva vlastnými rukami začína kresbou náčrtu, podľa ktorého sa kresby vytvárajú. Okrem toho sa budú vyžadovať pokyny a vývojové diagramy. Je dôležité vziať do úvahy nasledujúce parametre:

 • usporiadanie a veľkosť miestnosti, prítomnosť iného nábytku;
 • účel a rozmery tabuľky;
 • druh materiálu použitého na prácu;
 • funkčnosť produktu;
 • prítomnosť ďalších dizajnov.

Ak začiatočník vykonáva svoju prácu, mal by radšej začať s jednoduchým pracovným stolom a mali by ste sa ubezpečiť, že podrobné pokyny sú podrobné. Tým sa minimalizuje strata času a predchádza sa riziku chýb.

Ak sú v rodine dve deti a doma nie je dosť miesta, môžete si usporiadať pracovný priestor pomocou dvojitej konštrukcie, ktorá je vybavená ďalšími zásuvkami, skrinkami. Pracovná doska je niekedy umiestnená vo výklenku medzi stenami, čo šetrí využiteľnú plochu. Môžete tiež uprednostniť multifunkčné výrobky, v ktorých je horná časť namontovaná na polici. Obdĺžnikové stoly môžu byť umiestnené v ktorejkoľvek oblasti miestnosti.

Na vytvorenie kresby je potrebná skica, list papiera, ceruzka a pravítko. Všetky časti stolov sú zobrazené s rozmermi. Schéma zobrazuje všeobecné aspekty nábytku a vykresľuje všetky jeho detaily. Ak nemôžete prísť s dizajnom sami, nájdete pripravené kresby stola a potom ich upravte podľa svojej veľkosti.

Podľa získanej schémy sa vytvorí tabuľka hniezdenia, podrobne sa nakreslí výkres. Má podobu tabuľky, v ktorej sú vyznačené všetky konštrukčné prvky (aj malé), ich počet a presné rozmery v milimetroch. V takom prípade je potrebné vziať do úvahy charakteristiky miestnosti a hrúbku materiálu.

Jednoduchý stôl
Počítačový kútik

Algoritmus výroby krok za krokom

Pre začiatočníka je lepšie začať pracovať s jednoduchším materiálom - drevotrieskou. Môže sa rezať okamžite na mieste nákupu podľa špecifikovaných rozmerov, aby sa zabránilo poškodeniu taniera. Teraz musíte zhromaždiť potrebný nástroj:

 • kladivo;
 • skrutkovač, ako aj vŕtačku s vrtákmi;
 • upevňovacie prvky (samorezné skrutky alebo špeciálne nábytkové skrutky);
 • lepidlo na drevo;
 • meracie nástroje, ceruzka, konštrukčná úroveň.

Ak je na stôl k dispozícii masívne drevo, vyžaduje sa ďalšia brúska a frézka. Pred pripevnením častí sú potrebné svorky.

Na vytvorenie dizajnu potrebujete tieto podrobnosti:

element

číslo

Veľkosť cm

Bočné nosiče

2

73,5 × 38

Zadná stena

1

109 × 29

stolný

1

120 × 58

Interiérové ​​police

2

45 × 25

Zostavenie produktu sa uskutočňuje postupne. Môžete použiť pripravené pokyny:

 1. Otvory sa vyrábajú pod spodnou poličkou v stredných a bočných prvkoch. Značky sa najlepšie kreslia vo výške 5 až 7 cm od podlahy.Policu môžete pripevniť samoreznými skrutkami.
 2. Rovnakým spôsobom sa horná polica inštaluje vo zvolenej výške.
 3. Ďalej je zadná stena upevnená. Je umiestnený v rovnakej výške ako koniec bočných a stredných častí.
 4. Teraz je druhý bočný stĺpik priskrutkovaný k zadnej stene.
 5. Nakoniec je nainštalovaná doska. Za týmto účelom sú v bočných prvkoch vytvorené otvory a sú namontované hmoždinky. To isté by sa malo robiť aj so špičkou. Otvory by tu mali byť hlboké, ale nie priechodné. Teraz je potrebné hmoždinky namazať lepidlom, vložiť do koncov rámu a potom položiť na dosku.

Ďalšie povrchové úpravy závisia od použitého materiálu. Vrstvené drevotrieskové dosky alebo MDF sa nemusia dodatočne natierať a strom sa musí brúsiť, natierať a dezinfikovať a potom natierať alebo lakovať.

Nie je ťažké vytvoriť si stôl vlastnou rukou, ak správne nakreslíte kresbu a premyslite každý krok práce. Je tiež dôležité vybrať si kvalitný materiál, v takom prípade bude produkt, ktorý bol navrhnutý samostatne, vydržať dlho.

Pripravte si nástroje
Pripevnite spodnú policu
Pripevnite zadnú stenu a pripevnite k nej druhú bočnú stenu
Nastaviť hornú poličku
Hmoždinky a hmoždinky v bočných stĺpoch
Nastaviť dosku
Pripravený stôl

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine