predchádzajúci post
Výhody výroby stola v podkroví s vlastnými rukami, majstrovské kurzy
Predchádzajúci článok
Výhody výroby stola v podkroví s vlastnými rukami, majstrovské kurzy
next-post
DIY montážny stôl pre transformačný stôl, tipy pre majstrov
Ďalší článok
DIY montážny stôl pre transformačný stôl, tipy pre majstrov

Rôzne dosky na stôl, ich vlastnosti

Rôzne dosky na stôl, ich vlastnosti

V byte je potrebný stôl nielen v prípade, že medzi členmi rodiny sú školáci. Takýto kus nábytku je užitočný pre všetky domácnosti na prácu pri počítači, čítanie. Pri výbere musíte pochopiť, ako dôležitá je kvalitná doska pre stôl, pohodlie, odolnosť voči opotrebeniu a vzhľad produktu ako celku závisia od tohto komponentu. Než si kúpite obľúbený model, mali by ste sa oboznámiť s nuansami materiálu, z ktorého je vyrobený.

Vlastnosti produktu

Pracovná doska stola je prvok obdĺžnikového alebo mierne zaobleného tvaru, ktorý je pripevnený na podperách. V skutočnosti je to pracovná plocha a hlavná súčasť opísaného nábytku. Pohodlie, praktickosť pri prevádzke výrobku závisia od pracovnej dosky stola.

Táto časť určená na stôl sa zásadne odlišuje od častí používaných na výrobu kuchynského nábytku. Toto je viditeľné najmä vzhľadom a použitým materiálom. Stôl nevyžaduje nadmernú odolnosť proti vlhkosti, stresu, teplote, ako pri kuchynskom nábytku.

Pri výbere pracovnej dosky je najlepšie uprednostniť možnosti vyrobené z kvalitných a bezpečných materiálov. Na najdôležitejšiu časť tabuľky sa okrem toho ukladajú tieto požiadavky:

 • vysoká pevnosť;
 • hygiena;
 • odolnosť voči tekutinám;
 • krásny vzhľad;
 • príjemný odtieň, ktorý sa kombinuje so zvyškom miestnosti;
 • odolnosť proti opotrebeniu.

Pri výbere tabuľky by ste mali brať do úvahy jej rozmery. Dôležitý je aj tvar a cena nábytku. Produkt, ktorý spĺňa všetky požiadavky, bude spĺňať kvalitatívne ukazovatele a vydrží dlho.

Vysoká pevnosť
hygiena
Krásny vzhľad
Odolnosť proti opotrebeniu

druh

V súčasnosti existuje na trhu veľa modelov stolových dosiek rôznych typov:

 1. Výsuvný. Líšia sa funkčnosťou, šetrí miesto. Tieto modely sú ideálne pre malé miestnosti. Nerozlišujú sa v stabilite, preto nie sú žiaduce pre deti, ani pre trvalú prácu. Pre počítač sa modely hodia veľmi dobre.
 2. Zaťahovací. Používajú sa hlavne ako ďalšie pracovisko, sú pohodlné, funkčné. Vzhľadom k tomu, že doska sa dá zatlačiť späť, keď sa to nevyžaduje, sú také výrobky medzi spotrebiteľmi veľmi populárne. Vhodný na prácu s počítačom, pre deti i dospelých. Pre častú prevádzku je lepšie zvoliť dôkladnejší model.
 3. Sklopná. Modely s takouto pracovnou plochou sú veľmi populárne. Dizajn je pripevnený na stenu.Ak je to potrebné, doska sa nakloní späť, je podporovaná podporami, potom môžete pracovať. Modely sú vhodné pre dospelých aj deti. Sú dobré na sedenie pri počítači, ale ako trvalé miesto na prácu s dokumentmi môžu byť nepohodlné.
 4. S nakloneným povrchom. Tieto stoly sú ideálne pre deti, sú analógmi školského pultu. Sú vhodné na učenie, čítanie, písanie. Tieto výrobky sú vhodné aj pre dospelých, pre prácu s papiermi. Ale pre sedenie pri počítači tabuľky môžu byť nepríjemné.
 5. Modely s otočnou doskou na kolieskach. Pohodlné a mobilné, v prípade potreby sa môžu presúvať medzi miestnosťami. Takéto výrobky sú vhodnejšie na použitie dospelými, pri práci s dokumentmi a pri počítači.

Šetrí to miesto a vyzerá veľmi štýlovo. Je vhodný na prácu s počítačom (pre deti aj dospelých) a nielen. Navyše, zrejmou výhodou tohto modelu je prítomnosť prirodzeného svetla z okna.

výsuvná
odvolateľný
zavesené
Vzhľadom k tomu, šikmé plochy
S otočným vrchom

Materiály výroby

Pracovné dosky na stôl môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, čo ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj odolnosť proti opotrebeniu. Najobľúbenejšie výrobky z týchto surovín:

 1. MDF - drevovláknité dosky zlepené spolu s parafínom. Modely vyrobené z materiálu sa vyznačujú bezpečnosťou, rozsiahlou farebnou škálou, prijateľnou cenou. Nevýhody: nízka pevnosť, výrobky sú ľahko poškriabané, nie sú odolné proti vlhkosti a mechanickému namáhaniu. Takéto dosky sú vhodné na domáce použitie. Vďaka rôznym odtieňom sa dobre zmestia do interiérov rôznych štýlov. Tabuľky vyrobené z tejto suroviny môžu používať deti, pretože neobsahujú škodlivé látky.
 2. Drevo je prírodný materiál šetrný k životnému prostrediu. Medzi výhody patrí bezpečnosť, atraktívny vzhľad. Modely z tvrdého dreva sú odolné. Výrobky z tohto materiálu vyzerajú harmonicky v interiéri klasického štýlu. Stoly s drevenými pracovnými doskami sú vhodné do domácnosti aj do kancelárie. Medzi mínusy emitujú vysokú cenu.
 3. Drevotrieska - materiál získaný lisovaním triesok pri vysokom tlaku a teplote. Má mnoho výhod: zvýšenú odolnosť proti opotrebeniu, širokú škálu farieb, odolnosť proti ultrafialovým a chemickým látkam. Je povolené používať doma aj v kanceláriách. Takéto kusy nábytku harmonicky vyzerajú v rôznych interiérových riešeniach.
 4. Ocel - je ťažké ju spracovať, ale napriek tomu niektoré spoločnosti vyrábajú podobné dosky. Medzi výhody týchto výrobkov patrí: zvýšená odolnosť proti vlhkosti, schopnosť vyrábať modely bez kĺbov, praktickosť, pevnosť. Nevýhodou je nutnosť zakúpenia stolových dosiek na objednávku, v nábytkárskych oddeleniach prakticky neexistujú potrebné rozmery. Takýto produkt bude harmonicky vyzerať v moderných interiéroch, napríklad v špičkových technológiách, minimalizme, podkroví. Stoly môžete používať s oceľovými pracovnými doskami doma aj v kanceláriách.
 5. Akrylový kameň - dá sa použiť na výrobu stolových parapetov. Model tohto materiálu je vyrobený v akomkoľvek tvare a veľkosti, odolný proti vlhkosti, chemikáliám, ľahko opraviteľný a obnoviteľný. Vďaka rôznym odtieňom a vzorom dokonale zapadá do interiéru moderných, hi-tech a štýlov minimalizmu. Takéto dosky sa používajú v kanceláriách a bytoch.
 6. Prírodný kameň je veľmi svetlý a krásny materiál. Výrobky z tejto suroviny sú odolné voči opotrebeniu a trvanlivé. Používajú sa na výrobu stolových parapetov. Medzi mínusy upozorniť na ťažkosti so spracovaním týchto surovín. Je vhodné používať klasický štýl v interiéri kancelárskych a obytných priestorov.
 7. Sklo - takéto dosky vyzerajú štýlovo, priťahujú pozornosť. Použitie v moderných interiéroch (hi-tech, minimalizmus), doma alebo v kanceláriách.Medzi klady patrí spoľahlivosť, pevnosť, odolnosť proti stresu. Z mínusov je zdôraznená potreba neustáleho čistenia povrchu, pretože sú na ňom viditeľné odtlačky prstov, ruky a usadený prach.

Niekedy sa na dokončovanie pracovných dosiek používa pravá koža. Tento dekor dodáva osobitný štýl a eleganciu. Okrem toho táto metóda môže aktualizovať povrch tabuľky. Metóda sa väčšinou používa na usporiadanie drahých dosiek. Výrobky sú vhodné na štúdium domu a dopĺňajú klasické interiéry.

Na drevených pracovných doskách sa počas prevádzky často poškriabaniu, triesky a iné poškodenie. Aby sa predišlo takýmto nedostatkom, používajú sa ochranné podložky - šetria povrch a zdobia pracovnú plochu.

MDF
drevo
drevotriesková doska
oceľ
Akrylový kameň
Prírodný kameň
sklo
Pravá koža

Celkové rozmery a tvary

Forma rozlišuje tieto dosky:

 1. Obdĺžnikový - najobľúbenejšia forma. Jedná sa o klasický model, ktorý poskytuje pohodlie pri práci.
 2. Obdĺžnik so zaoblenými rohmi. Tvar sa môže mierne líšiť v závislosti od štýlu a typu interiéru.
 3. Rohové možnosti (pre viac úloh). Špeciálne modely pre inštaláciu v rohu miestnosti. Okraje dosiek sa môžu líšiť. Vďaka svojej pohodlnej hĺbke sú vhodné pre prácu na počítači a súčasne s papiermi.
 4. Okrúhle výrobky - sú zriedkavé, vhodnejšie ako počítačový stolík.
 5. Ovál - dá sa použiť na písanie alebo prácu s dokumentmi. Takéto modely vyzerajú krásne v dizajne skla.
 6. Kučeravé - hlavne na zákazku. Môžu sa robiť akékoľvek obmeny, hlavnou vecou je poskytnúť pohodlie počas prevádzky.
 7. Zložené - navrhnite pridanie ďalších štruktúr k hlavnej. Bočný stolík alebo časť pracovnej dosky môže pôsobiť ako pripojený prvok. Každá z variácií takého modelu sa vyznačuje funkčnosťou a účelom.
obdĺžnikový
Zaoblený obdĺžnik
uhlový
kolo
ovál
kučeravý
zložený

Hrúbka dosiek sa líši. Najtenší produkt dosahuje 10 mm, modely s hrúbkou 30 - 35 mm sa označujú ako silné. Tabuľky sa líšia veľkosťou. Vhodná šírka je 80 cm. Stolová doska s rozmermi 900 x 900 mm sa bude považovať za veľkú. Dlhé modely dosahujú dĺžku 2 m.

Optimálne rozpoznávajú stolové dosky pre stoly s dĺžkou 900 mm. Ale samozrejme, výber závisí od veľkosti miestnosti, účelu nábytku, osobných preferencií. Hrúbka produktu je tiež dôležitá, najoptimálnejšia je doska s priemerom asi 3,8 cm. Možnosti s veľkými hodnotami tohto parametra sú vhodné, keď sa v miestnosti použijú veľké položky. Pre štruktúry vyrobené z drevotrieskových dosiek je hrúbka považovaná za najoptimálnejšiu 3,8 cm. Akrylové dosky sa obvykle ponúkajú s ukazovateľom 12 mm. Sklenené výrobky dosahujú hrúbku 8 mm.

Hrúbka dosky
rozmery

Dizajn a farba

Medzi obľúbené možnosti farbenia a textúr sa líšia drevené stolové dosky. Môžu byť béžové, pieskové, svetlo hnedé a krémové. Biele tóny sú tiež žiadané, pretože sa dobre kombinujú s akýmkoľvek riešením interiéru.

Pre moderné interiéry sú čierne, biele a sivé dosky perfektné. Ako kreatívne riešenia môžete použiť modré, tmavo zelené farby. Je dôležité, aby odtieň tabuľky bol úspešne kombinovaný so zvyškom nábytku. Pre deti môžete použiť jasné farby, ale musíte pochopiť, že by vám nemali unaviť oči.

Výrobcovia ponúkajú rôzne farby. Pri výbere je najdôležitejšie pochopiť, ako harmonicky sa produkt zmestí do interiéru miestnosti. Najúspešnejšie sú sklenené dosky, biele, sivé a čierne výrobky. Sú praktické a neutrálne. Modely pod stromom zostávajú najžiadanejšie, poskytujú pohodlie, nedráždia vzhľad a zapadajú do klasického interiéru.

Užitočné tipy pre výber

Pri výbere tabuľky je dôležité vziať do úvahy veľa odtieňov. Najprv by ste mali pochopiť, pre čo presne je produkt určený. Pracovná doska pre škôlky by mala byť bezpečná, ekologická a odolná voči tekutinám. Kancelársky stôl by mal byť prednostne odolný voči opotrebeniu v kombinácii so zvyškom nábytku, neutrálnym tieňom a štýlom.

Dospelý pre prácu s počítačom si môže zvoliť model, ktorý bude vhodný z hľadiska výšky, veľkosti a štýlu. Koniec koncov, to nevyžaduje rozmerový produkt, hlavná vec je stabilita a funkčnosť. Na rozloženie papiera však potrebujete veľkú dosku. Malo by ísť o plnohodnotný produkt, ktorý vám počas práce nebude spôsobovať nepríjemnosti. Naň môžete umiestniť okrem počítača ďalšie potrebné príslušenstvo.

Vybrať si najvhodnejší produkt dnes nie je ťažké. Výrobcovia nábytku ponúkajú celý rad modelov, ktoré ohromujú predstavivosť. Spotrebiteľ sa v tomto množstve môže správne pohybovať. Stačí vziať do úvahy potrebnú funkčnosť, podmienky použitia, ako aj trvanlivosť budúcej tabuľky.

Pracovná doska pre škôlky by mala byť bezpečná, ekologická a odolná voči tekutinám
Kancelársky stôl je odolný voči opotrebeniu a kombinuje ho so zvyškom nábytku, neutrálnym tieňom a štýlom
Ak chcete pracovať s počítačom, vyberte model, ktorý sa zmestí do výšky, veľkosti a štýlu

video

fotografie

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine