predchádzajúci post
Druhy tabuliek konzoly transformátora, výberové kritériá
Predchádzajúci článok
Druhy tabuliek konzoly transformátora, výberové kritériá
next-post
Výhody použitia stolíka v interiéri
Ďalší článok
Výhody použitia stolíka v interiéri

Technológia epoxidových stolov, zaujímavé nápady

Technológia epoxidových stolov, zaujímavé nápady

V moderných bytoch sa čoraz častejšie vyskytujú neobvyklé riešenia. Tieto materiály sa okrem štandardných materiálov používajú aj na výrobu, ktoré umožňujú realizovať najzaujímavejšie nápady. Vyzerá to veľmi pôsobivý stôl z epoxidovej živice, ktorý je možné vyrobiť vlastnými rukami. V kombinácii s drevom vám tento materiál umožňuje vytvárať skutočné majstrovské diela.

Dizajn a konštrukčné prvky

Stoly vyrobené z epoxidovej živice sa vyznačujú jedinečným dizajnom a zmestia sa do každého interiéru. Najčastejšie sa používajú v kuchyniach a obývacích izbách, zatiaľ čo na rozhodnutie o štýle nie sú stanovené žiadne prísne požiadavky. Epoxid sa používa nielen na výrobu nových výrobkov, ale aj na obnovu starého nábytku. Mnoho modelov sa vyrába kombináciou niekoľkých materiálov.

Zvláštnosťou živice je to, že sa po vytvrdení takmer nezmršťuje, preto si dlho zachováva svoj pôvodný tvar. Okrem toho môže byť zdobená rôznymi spôsobmi. Živičné tabuľky sú dodávané v niekoľkých prevedeniach:

 1. Kombinovať. V tomto prípade sa syntetický materiál strieda s prvkami z dreva.
 2. S prítomnosťou podpory. Živicou sa naleje iba vrchná vrstva. Okrem toho sa používajú rôzne ozdobné prvky: letáky, mince, kvety.
 3. Bez prítomnosti podpory. Existuje iba epoxid. Týmto spôsobom sa pripravujú malé konferenčné stolíky. Nie sú určené na významné mechanické namáhanie.

Výrobok môže byť priehľadný, jednofarebný alebo kombinovaný. Najčastejšie používané svetlo tyrkysové, modré odtiene. Dizajn je často vybavený prídavným osvetľovacím alebo žiarivkovým práškom. Ručné stoly majú vysoké náklady, ale takýto nábytok je možné vyrobiť nezávisle. Výhodou procesu je zníženie nákladov na model. Existujú aj ďalšie klady: schopnosť ukázať fantáziu, obnovenie starého nábytku originálnym spôsobom.

kombinovaný
S prítomnosťou podpory
Bez prítomnosti podpory

Vlastnosti epoxidovej živice

Epoxidová živica je syntetický oligomérny materiál. V čistej forme sa nepoužíva. Aby sa získal tuhý fragment, musí sa živica polymerizovať pomocou tvrdidla. Rôzne proporcie komponentov vám umožňujú vytvárať materiály s rôznymi fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami. Živica má nasledujúce vlastnosti:

 • pevnosť a odolnosť voči chemikáliám;
 • nedostatok nepríjemného zápachu pri práci s epoxidom;
 • polymerizačný proces prebieha pri teplote od -15 do + 80 stupňov;
 • mierne zmraštenie po stuhnutí materiálu, jeho stabilná štruktúra;
 • nízka priepustnosť vlhkosti;
 • vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu a oteru;
 • nedostatok potreby drahej starostlivosti.

Pri použití ďalších ochranných komponentov sa takáto tabuľa stáva odolnou voči priamemu slnečnému žiareniu.

Živica má tiež určité nevýhody: keď je vystavená vysokým teplotám, je schopná uvoľňovať škodlivé látky. Na prácu s látkou musíte mať určité zručnosti a úplne v súlade s aplikačnou technológiou. Tento materiál má vysoké náklady.

Trvanlivosť a odolnosť voči chemikáliám
Pri práci s epoxidom nie je žiaden zápach
Po vytvrdnutí materiálu mierne zmrštenie
Nízka priepustnosť vlhkosti
Vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu a oderu
Nie je potrebná drahá starostlivosť

Populárne úpravy

Výroba stola z epoxidovej živice je úlohou majstra s dobrou fantáziou. Okrem štandardných kúskov dreva môžete na dekoráciu použiť luminiscenčné farby alebo prášky, gombíky, vínne korky, mach, listy rastlín, morské kamene, dláždené kamene.

rieka

Dizajn riečneho stola s epoxidovou živicou spočíva v tom, že je založený na rovnakom umiestnení prvkov: medzi dvoma kúskami dreva je umiestnená vložka zo špecifikovaného materiálu. Môže byť rovný alebo opakovať ohyby stromu, široké alebo úzke, s ozdobnými úlomkami, ostrovmi, kamienkami.

Tvary dosiek sú tu rôzne: okrúhle, oválne, obdĺžnikové. Zaujímavé možnosti sú tie, v ktorých drevo hrá úlohu brehu rieky a živica úlohu vody. Tieto výrobky môžete nainštalovať do obývacej izby a do kuchyne. Vyzerá skvele v kancelárii. S riekou si môžete pripraviť konferenčný stolík v štýle Provence, country. Pokiaľ ide o spotrebu materiálu, na rieke je potrebných asi 13 - 14 kg látky s rozmermi 210 x 15 x 5 cm.

Pevný povrch

Na vytvorenie súvislej tabuľky tekutého skla sa vyžaduje použitie požadovanej veľkosti. Tieto štruktúry sa najčastejšie vyrábajú bez podpory a nezabezpečujú intenzívne zaťaženie. Pracovné dosky tohto typu sa používajú na výrobu kávy alebo toaletných stolov. Na výrobu dosiek z epoxidovej živice, ktorých rozmery sú 100 x 60 x 5 cm, sa vyžaduje asi 30 litrov živice.

Z dosky

Dosky sú masívne masívne dosky z dreva alebo kameňa. Pri výrobe tohto výrobku doma sa odoberá ľahší materiál. Strom je obvykle pozdĺžny rez kmeňa so zostávajúcimi uzlami, hrboly pozdĺž okrajov. Takto sa vytvorí jedinečný model.

Stolová doska je často vyrobená z dubu. V tomto formáte môžete urobiť kuchynský povrch, dizajn obývacej izby, pracovňu. Hrúbka dreveného materiálu je v tomto prípade 5 až 15 cm, nemala by byť lepená alebo mať iné zlúčeniny. Na vytvorenie stola z dosiek so stredne veľkou epoxidovou živicou bude potrebných asi 10 kg látky.

Z kusy

Stoly z masívneho dreva vyzerajú veľmi originálne, bohaté. Nemenej veľkolepý vzhľad modelov na rezanie dreveného materiálu potiahnutého roztokom epoxidu. Na naplnenie takejto dosky je potrebných najmenej 7 kg polyesterových látok. Tento model je vynikajúci pre kuchyňu, vidiecky domček v štýle eko. Bez ohľadu na to, z ktorých konopných alebo masívnych kmeňových píl sú vyrobené, bude vzor každej z nich jedinečný.

Tabuľky tohto typu majú rôzne tvary: okrúhle, oválne, obdĺžnikové alebo štvorcové. Počet použitých fragmentov závisí od jej výberu. Materiál by mal byť vysoko kvalitný a mal by mať požadovaný priemer. Prasknuté položky sa neodporúčajú.

Drátový výber

Epoxidový stôl, rovnako ako všetky ostatné modely, pozostáva z pracovnej dosky a podpery. Na ich výrobu je možné použiť úplne odlišné materiály. Na základe jeho účelu si môžete zvoliť vhodný typ štruktúry.

stolný

Pri príprave stola z dreva a epoxidu si musíte zvoliť, z ktorých prvkov bude pozostávať horná časť. Vyzerá skvele ako zaplavené pole a jeho jednotlivé kúsky. Ak je materiál mäkký, mala by sa použiť tenšia živica.

Na výrobu dreveného stola s epoxidom môžete použiť priečne rezané dosky, konáre, drevo s výklenkami, veľké rezy stromu. Okrem toho sa môže stupeň a tvrdosť materiálu v jednom výrobku meniť. Je ťažšie pracovať s nespracovanými fragmentami, ale produkt je krajší. Pokiaľ je štruktúra vyrobená z pevnej dosky, potom je vrchná vrstva namiesto lakovania povrchu vyplnená živicou.

Populárne sú aj priehľadné dosky. Technológia ich výroby umožňuje vytváranie foriem preglejky alebo skla. Plnivo môže byť úplne iné: výplň z kameňa, umelé perly, piesok, škrupiny, šišky.

Vyzerá to zaujímavá verzia tabuľky vyrobenej z epoxidovej živice s vnútornými obrázkami alebo diorámami. Do každého interiéru je možné vložiť svetelný model, vďaka ktorému je atmosféra romantickejšia. Môžete tiež vyrobiť epoxidový stôl z niekoľkých vrstiev tvrdeného materiálu ich zlepením.

Rezané dosky
vetvy
Drážkové drevo
Rezy dreva
Kamenná výplň
Umelé perly
Piesok a škrupiny
kužele

nadácie

Nohy, na ktorých sú stoly vyrobené z epoxidovej živice, sú najčastejšie vyrobené z dreva alebo kovu. Každý materiál má svoje vlastné vlastnosti. Musíte si ju zvoliť na základe prevádzkových parametrov tabuľky a celkového interiéru.

typ

charakteristiky

drevený

Vyzerajú prirodzene, štýlovo, dôkladne. Sú odolné a praktické. Na výrobu nosičov je lepšie brať dub, buk alebo smrekovec. Poskytujú produktu maximálnu stabilitu, vynikajú klasickým štýlom interiéru.

kov

Aj keď potrebujete vyrobiť stôl z masívneho dreva s epoxidovou živicou, takéto nohy sa stanú stabilnou oporou. Sortiment materiálov je širší: oceľ, liatina, hliník. Natieranie podpier je voliteľné. Ak sa kov používa v domácich podmienkach, nevyžaduje si ďalšie spracovanie. Železo je odolnejšie ako drevo, zostáva odolné voči mechanickému poškodeniu.

Pokiaľ ide o tvar, základňa môže byť vytvorená vo forme samostatných nôh, štvorcových alebo pravouhlých rámov. U okrúhlych modelov vyzerá jedna podpera z dreva alebo kovu a upevnená v strede úžasne.

drevený
kov

Technológia práce

Na výrobu stola je potrebné správne zvoliť epoxid a drevo. Nedávajte prednosť príliš lacným formuláciám, pretože sa rýchlo zakalia a žltnú. Najlepším typom epoxidu na stole je CHS Epoxy 520. Spravidla sa predáva okamžite s tvrdidlom. Zmiešajte tieto látky v pomeroch špecifikovaných v pokynoch.

Na prípravu roztoku sú potrebné 2 nádoby. Živica sa najskôr hnetie. Ak je potrebné zmeniť farbu, do látky sa pridá farba. Potom sa zmes zahreje na 30 stupňov a dôkladne sa premieša. Teraz sa pridá správne množstvo tvrdidla. Hmota sa mieša, až kým nie je hladká. Ak sa v nej objavia bubliny, mali by byť fúkané fénom.

Na výrobu tabuliek z dreva a epoxidu musíte dosiahnuť správnu hustotu zloženia. Konečný výsledok závisí od toho. Existujú také stupne viskozity:

 1. Liquid. Hmota ľahko odteká z palice. Dobre preniká do dreva a preniká do všetkých výklenkov, pórov a rohov.
 2. Semi-kvapalina. Táto forma kompozície sa používa pri liatí okrúhleho stola z epoxidovej živice a dreva.Používa sa tiež na výrobu dekoratívnych častí.
 3. Tlustý. Nie je vhodný na liatie. Takáto kompozícia sa používa, ak potrebujete obnoviť dubový stôl. Ďalšia takáto konzistencia sa používa na výrobu šperkov.

Pred začatím hlavných prác sa vykonáva primárne spracovanie bez použitia pomocnej skrinky. Je potrebné vyplniť všetky trhliny a diery, potom sa tieto oblasti zahrievajú, aby zostali vzduchové bubliny. Po zaschnutí musia byť tieto plochy obrúsené tak, aby boli zarovnané s povrchom dosky. Ďalej je potrebné pokryť celú dosku tenkou vrstvou živice, vytlačiť vzduch z pórov a dôkladne ju vysušiť.

Na prípravu stola z epoxidovej živice je potrebná príprava formy pre domácich majstrov. Na tento účel sa zvyčajne používa sklo, ktoré sa musí dobre čistiť a ošetriť odmasťovacím prostriedkom. Je potrebné venovať pozornosť prítomnosti triesok, prasklín, kvalite kĺbov.

Nie je ťažké vyrobiť stôl z epoxidu vlastnými rukami, je dôležité sledovať túto technológiu. Vrstva látky by nemala presiahnuť 5 - 6 mm. Produkt nalejte tenkým prúdom s tyčinkou. Na vyrovnanie živice sa používa špachtľa. Ak chcete odstrániť vzduchové bubliny, musíte ich prepichnúť ihlou alebo vyfúknuť fénom. Hotový stôl z masívneho dreva a epoxidu by mal byť pokrytý polyetylénom, aby sa zabránilo prachu a zvyškom.

Po vytvrdnutí musí byť produkt brúsený, leštený a lakovaný. Nesmie sa používať hrubé brúsivo pre stôl vyrobený z epoxidovej živice. Mletie sa uskutočňuje pomaly a voda sa pravidelne nalieva na povrch, aby sa neprehrial. Po dokončení procesu sa tabuľka lakuje.

Pretože je potrebné, aby bol stôl z epoxidovej živice technologicky správny, je dôležité dodržiavať nuansy pri práci so zložením. Živica rýchlo tuhne v teplej miestnosti. Vrchnú vrstvu nie je možné zohriať, pretože je zdeformovaná. Okrem toho existujú aj ďalšie funkcie:

 • počas vytvrdzovania vrstvy by na ňu nemalo dopadnúť priame slnečné svetlo, pretože živica zožltne;
 • pri práci so zmesou používajte ochranné vybavenie;
 • Živicu pomaly mieste.

Ak je master zapojený do liatia v zime, nenechávajte doskový stôl v chlade, inak sa živica delaminuje. Po vysušení môže produkt uvoľňovať toxíny, preto naň musíte naniesť ochranný lak.

Ak chcete pracovať s plnivom, musíte správne vypočítať, koľko suroviny je potrebné. Tu by ste mali použiť tento vzorec: V = A (dĺžka) x B (šírka) x C (hrúbka). Keďže živica je hustejšia ako voda, je potrebné zohľadniť koeficient a použiť tento vzorec: V x 1.1. Štandardná spotreba látky na 1 meter štvorcový plochy je 1,1 litra, ak je hrúbka vrstvy 1 mm.

Pripravte roztok
Ak je to potrebné, do látky pridajte farbu
Na dosiahnutie správnej hrúbky kompozície
Pripravte si formulár
Spracovanie dreva
Nalejte materiál
Vzlet
Piesok, lesk a lak
Pripevnite k základni

Podrobná master trieda

Teraz môžete zvážiť, ako vyrobiť epoxidový stôl sami. Každý model má svoje vlastné výrobné vlastnosti. Spočiatku sa pripraví nástroj a materiál.

Stôl na kávu s riekou

Na výrobu je lepšie použiť dub alebo brest. Mäkké plemená sa neodporúčajú. Master class o vytvorení konferenčného stolíka:

 1. Príprava sa rozrezala. Musí byť dobre vyleštený.
 2. Výroba foriem. Mal by mať strany so tesnými kĺbmi.
 3. Šírenie úlomkov rezu. Pretože stôl je vyrobený z rieky, medzi časťami dreva zostáva medzera daného tvaru a šírky.
 4. Tónovacie a odlievacie živice.
 5. Výroba podvozkov.

Štruktúra musí byť pokrytá polyetylénom a musí sa nechať stuhnúť. Po 2-3 hodinách je možné boky odstrániť. Ďalej je produkt hotový.

Prípravná píla
Výroba foriem
Pílenie fragmentov
Živicová náplň
Výroba podvozku
Demontáž bočných strán
Povrchová úprava produktu
Tabuľka je pripravená

Stravovacie stoly

Tu musíte vytvoriť výkres označujúci presnú veľkosť pracovnej dosky. Pre takýto model musíte tiež pripraviť formulár. Práca sa vykonáva krok za krokom:

 1. Vyberie sa vhodný kus dreva.
 2. Keďže výrobok je vyrobený z doskového dreva, musí sa z neho očistiť prach, zvyšky hniloby.
 3. Výroba foriem a materiálu na kladenie.
 4. Varenie a nalievanie živice.
 5. Výroba a fixácia nôh.

Ak sa použije niekoľko dosiek, musí sa zabrániť úniku živice. Po stuhnutí musí byť prebytočný epoxid odstránený mlynčekom. Nakoniec je povrch potiahnutý bezfarebným lakom.

Vyberie vhodný kus dreva
Čistenie materiálu od prachu, fragmentov hniloby
Tvorba formy a kladenie materiálu
Varenie a nalievanie živice
Prebytočný epoxid odstráňte brúskou
Výroba a fixácia nôh
Natrite povrch bezfarebným lakom.

Z pevnej látky s luminiscenčnou farbou

Na prácu potrebujete epoxidovú, svetelnú farbu a lepenku, ktorá by mala byť popraskaná. Bude to trvať 3 fragmenty danej dĺžky. Vykonávajú sa tieto pracovné fázy:

 1. Tvorba dosky. Dosky sa zlepia a nechajú sa cez noc uschnúť.
 2. Čistenie prasklín od prachu a zvyškov.
 3. Brúsenie dreveného povrchu. Pred naliatím živice akrylovou fóliou a lepiacou páskou je potrebné chrániť bočné a koncové časti zostavy.
 4. Epoxidový prípravok. V tomto štádiu sa pridá fotoluminiscenčné farbivo: na 2 litre živice sa použije 100 g farbiva.
 5. Vyplnenie trhlín na povrchu stromu. Tento postup sa vykonáva najmenej 10-krát v pravidelných intervaloch. Potom by sa pole malo vysušiť cez noc.
 6. Odstránenie filmu, lepiacej pásky, zvyškov dechtu.
 7. Brúsenie povrchu a nanášanie polyuretánovej farby lesklým leskom.

Nakoniec sa nohy pripevnia k doske pomocou kotviacich dosiek a skrutiek.

Aby tabuľka svietila, musí byť umiestnená na dobre osvetlenom mieste. Iba v tomto prípade bude povrch absorbovať dostatok svetla.

Tvorba dosky
Čistenie prasklín od prachu a zvyškov
Brúsenie dreveného povrchu
Epoxidový prípravok
Vyplnenie trhlín na povrchu dreva
Odstránenie filmu, lepiacej pásky, zvyškov dechtu
Povrchové brúsenie
Aplikácia farby
Upevnenie nôh k doske
Pripravený stôl

Aktualizácia starej tabuľky epoxidom

Aj keď sa stôl v priebehu času a pod vplyvom negatívnych faktorov zhoršil, nie je možné ho iba aktualizovať, ale aj zmeniť na originálny kus nábytku. Na dekoráciu môžete použiť fotografie, gombíky alebo mince. Práca obsahuje nasledujúce etapy:

 1. Odstraňovanie zhnitých a poškodených plôch, starých náterov. Povrch je potrebné dôkladne vysušiť.
 2. Kladenie dekoratívnych prvkov. Ak sú ľahké, je lepšie ich prilepiť k základni, inak by sa mohli vynoriť.
 3. Aplikácia živice. Postup sa opakuje niekoľkokrát v intervale 2 až 3 dní.

Vysušená vrstva by mala byť brúsená a lakovaná. Obnovenie alebo výroba epoxidových tabuliek nie je technologicky jednoduchý proces. Ale s ohľadom na všetky nuansy práce, môžete nezávisle vytvoriť skutočné majstrovské dielo.

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine