predchádzajúci post
Tipy na výrobu vysokej stoličky vlastnými rukami, majstrovské kurzy
Predchádzajúci článok
Tipy na výrobu vysokej stoličky vlastnými rukami, majstrovské kurzy

Workshop o háčkovacích poťahoch na stoličky a stoličkách

Workshop o háčkovacích poťahoch na stoličky a stoličkách

Milovníci pletenia vytvárajú jedinečné veci, bytová dekorácia nie je výnimkou. Napríklad nábytkové poťahy ho osviežujú, udržiavajú jeho pôvodný vzhľad a môžete ich vyrobiť z akejkoľvek odolnej priadze. Háčkovacie poťahy na stoličky a stoličky sú jednoduché, najmä pri použití krok za krokom hlavnej triedy. Vďaka vašej obľúbenej farebnej schéme a jedinečným vzorom bude plášť jedinečný a vy si môžete vybrať vzor podľa vašej úrovne schopností.

Druhy pletených poťahov na stoličky a stoličky

Háčkované poťahy na nábytok zaberajú veľa času. Pletené poťahy na stoličky sa vyrábajú oveľa rýchlejšie, ale nevyzerajú tak atraktívne a vzdušne. Hotový výrobok pomôže navrátiť atraktívny vzhľad zastaralého nábytku, vložiť ho do zvyšku interiéru, predĺžiť životnosť a urobiť ho pohodlnejším. Predtým, ako začnete tvoriť, musíte si preštudovať, aké obaly sú, ako aj ich vlastnosti.

 1. Rohožky na stoličky so stoličkami. Jedná sa o najobľúbenejší variant jemnej dekorácie nábytku. V tomto procese je možné zmeniť farebnú schému.
 2. Jednodielne poťahy na stoličky. Výroba bude vyžadovať trochu viac času ako prvá možnosť. Ak je tvar sedadla okrúhly, práca sa niekoľkokrát uľahčí - viazanie rohov je náročnou prácou. Proces vytvárania začína sadou vzduchových slučiek. Používa sa viac ako desať kusov vzorov. Práca končí vytvorením elastickej bočnej steny, ktorá sa vojde na nábytok a drží produkt.
 3. Háčikový kryt stoličky. Takýto produkt pomôže ušetriť čas vyšívanej ženy. Najjednoduchší spôsob je háčkovanie prúžkov, na tento účel môžete použiť zvyšné vlákna z iných guličiek a viacfarebné detaily. Najčastejšie je štvorcová mys na stoličke vytvorená hustá, ale môžete použiť aj čipkovú techniku.
 4. Samostatný prípad. Takýto výrobok má dve časti: operadlo a sedadlo. Každý prvok môže byť vyrobený vo svojej vlastnej farbe a zvoliť správnu kombináciu. Pletaciu techniku ​​si vyberie aj remeselník.

Potrebné materiály a náradie

Predtým, ako začnete pracovať, musíte sa oboznámiť s odporúčaniami pre výber nití a nástrojov. Po preskúmaní schém a popisu sa uistite, či je vybraný materiál vhodný na prácu. Pri výbere priadze vznikajú ťažkosti. Je potrebné vziať do úvahy zvláštnosti nití, intenzitu používania sedadla, aby výrobok vydržal dlhú dobu, je to vhodné.

Odporúčania pre výber vlákien:

 • nepoužívať priadzu s vysokým obsahom vlny, s výnimkou plášťa na ohrievanie stoličky alebo stoličky;
 • šírka by mala byť stredná (od 120 do 230 m na 100 g);
 • pri výbere nití rôznych farieb a odtieňov je dôležité brať rovnakú šírku každej priadze;
 • ihly odporúčajú zvoliť nite „Iris“, sú dokonale vymazané, produkt nesedí.

Ak potrebujete pliesť štvorcové, okrúhle alebo iné čiapky, použite háčik, ktorý by mal veľkosť priadze zodpovedať, ale nie menej ako 3 mm. Odporúča sa vytvoriť produkt v troch vláknach, takže kryt bude tesný.

Hlavnou podmienkou pre výber háčika je pohodlie remeselníka. Nesprávne vybraný nástroj spôsobí uvoľnenie plášťa. Ak pletenie nefungovalo, mali by ste znovu zvážiť výber háčika, jeho tenké miesto by malo byť polovicou nití.

Etapy výroby rôznych modelov

Háčkované koberce a poťahy na stoličky sa vyskytujú v niekoľkých etapách. Vytvorenie každého prvku sa líši v zložitosti a princípe pletenia. Sedadlo na stoličke je ľahké, poťahy si tiež vyžadujú väčšiu pozornosť, sú vytvorené podľa inej schémy.

Štvorcový plášť stolice

Háčkované čiapky a štvorcové koberčeky z jednotlivých motívov sa stali populárnymi. Potrebné materiály a nástroje na zviazanie produktu: priadza vašich obľúbených farieb, každá 50 g, háčik 3 mm.

Fázy, podľa ktorých sa vytvorí zábal na stolici:

 1. Meranie sedadla pre pohodlnú montáž budúceho produktu.
 2. Vytvorte reťaz so 6 vzduchovými slučkami. Krúžok je uzavretý spojovacou slučkou.
 3. Ďalšia rada je vyrobená zo vzduchovej výťahovej slučky, 8 samostatných háčkovacích stĺpcov na kruhu. Koniec s pripojovacou slučkou.
 4. Plette druhý rad v inej farbe - 5 vzduchových slučiek (3 výťahy, 2 vzduchové slučky pre oblúk). Každý tretí stĺpec sa zdvojnásobí. Ukončite riadok spojovacou slučkou. Hák je zavedený do tretej vzduchovej slučky, niť je vytiahnutá, ďalšie 2 slučky sú vytvorené v inej farbe.
 5. V treťom rade sa vytvoria 3 vzduchové slučky. Oblúk je pletený dvoma stĺpmi s jednou priadzou, potom 1 anténou a tromi ďalšími stĺpmi v oblúku dvoch slučiek. Medzi vstavanými stĺpmi je ďalší vzduch.
 6. Je odobraná ďalšia niť, pletené sú 3 vzduchové slučky, potom 2 dvojité háčiky v oblúku. Ďalšie 3 slučky, 3 stĺpce. Potom sa vzor opakuje. 3 stĺpce, 3 vzduchové slučky a 3 ďalšie stĺpce sa znova pletú.
 7. Ďalšia rada nití rôznej farby je pletená podľa predchádzajúceho vzoru. Na každej strane by mali byť tri stĺpce.
 8. Až 13 riadkov sa uplatňuje rovnaká schéma. Iba vstavané stĺpce budú viac. V druhom sú pletené 11 na boku.
 9. 14. riadok sa skladá z vstavaných dvojitých háčkovacích stĺpcov.
 10. Do 17. riadku sa vzor opakuje.
 11. 18 až 20 riadkov sa zmenší v dôsledku priechodu jedného oblúka v rohoch.
 12. Produkt musí byť naparený, štvorcová podstielka je pripravená.
Hotový výrobok
systém

Okrúhly poťah sedadla

Odporúča sa vytvoriť pletený poťah sedadla so stranami. Okrúhly tvar uľahčí prácu. Remeselník bude potrebovať háčik číslo 4, jednofarebnú priadzu.

Pracovné etapy:

 1. Knit prvú slučku. Je lepšie použiť voľbu pre amigurumi.
 2. Úplet 6 jednoduchých háčkovanie, takže tkanina bude hustá.
 3. Vytvorte zdvíhaciu slučku. Pletené jednoduché háčkovanie s doplnkami, pre tento musíte pletené dva v jednom stehu. Celkom 12 kusov.
 4. Vytvorte toľko riadkov, koľko potrebujete pre požadovanú veľkosť obálky. Do každého riadku by sa malo pridať 6 samostatných stĺpcov háčkovania.
 5. Prilepte rad s elastickým závitom spájajúcim stĺpiky pozdĺž okraja.

Poťah musí byť pletený s priemerom o 1 centimeter menším ako je sedadlo.

Hotový výrobok
systém

Kvetinová podložka

Rohož stoličky sa ľahko háčkuje vo forme kvetu, napríklad slnečnice. Budete potrebovať žlté a hnedé vlákna. Práca je rozdelená do niekoľkých etáp: vytvorenie stredu ruží, pletenie okvetných lístkov, viazanie častí.

Kroky na háčkovanie slnečnice:

 1. Na výrobu hnedých ruží z vlákna „Iris“. Sú ľahko zviazané čipkovou páskou, ktorá by sa potom mala skrútiť do špirály. Schéma: 1 stĺpec + 1 vzduchová slučka. V treťom rade dvojité háčkovacie stĺpce v každej diere.
 2. Okvetné lístky začnite reťazou vzduchových slučiek a zviazajte jeden háčkovaný stĺpec na jednej a druhej strane. Ďalej urobte tri rady viazania plátku okolo okrajov.
 3. Na konci pripevnite plátky so závitom do stredu. Slnečnicové koberce budú slúžiť ako dekorácia.
Kravaty hnedé ruže a žlté lístky
Prepojiť
Hotový výrobok

Poťah na stoličku

Háčkovanie poťahu na chrbte pre začiatočníkov je ľahké vďaka detailnému vzoru. Fázy vytvorenia:

 1. Na prácu sa vyžaduje priadza strednej hrúbky a háčik č.
 2. Základom je svetlá časť, ktorá je pletená vo forme kvetu alebo jednoduchej látky. Šírka by sa mala zhodovať so zadnou časťou stoličky.
 3. Zhromaždite 56 slučiek.
 4. Nasledujúci riadok začína šiestimi pol stĺpcami, dvoma vzduchovými slučkami a dvoma pol stĺpcami s jednou základňou. Potom 2 vzduchové slučky, 2 polovičné kolóny s jednou základňou a opäť 2 vzduch. Opakovanie: stĺpec, anténa, stĺpec, ďalšia vzduchová slučka. Potom 11 stĺpcov a opakujte vzor. Riadok končí 5 pólmi a tromi slučkami.
 5. Ďalších päť riadkov je zostavených podľa rovnakého vzoru. Iba počet pol stĺpcov pri každom opakovaní klesá o 1 ks.
 6. Potom existujú riadky na zvýšenie. Výsledkom je zrkadlový odraz predtým pleteného vzoru.
 7. Ďalej pletené v dvoch výškach. Potom sa produkt pripevní na bočné švy.
 8. Čipka sa vytvára pozdĺž okrajov. V prvom riadku je 12 háčikov v jednom prvku. Potom jeden háčkovanie, 5 stehov, ďalší rovnaký háčkovanie, 10 stehov, 1 jednoduchý háčkovanie. V 3 cykloch od začiatku riadku jeden háčik, 4 polovičné stĺpce do každej slučky, 4 polovičné stĺpce (dva v jednej slučke) a ďalšie 4 polovičné stĺpce. Potom sa prvky opakujú.
Obrysový diagram
Obrys kvetu
Čipka vzor

Jednodielny poťah na stoličku s operadlom

Na prácu si vyberte háčik 3 mm a obľúbenú priadzu svojho obľúbeného odtieňa. Jednodielne poťahy kresiel s operadlom sa ľahko používajú a plne chránia nábytok pred vonkajšími vplyvmi. Okrem toho vyzerajú pohodlnejšie ako bežné poťahy sedadiel.

Etapy pletenia:

 1. Zmerajte šírku operadla a sedadla.
 2. Vytvorte sadu vzduchových slučiek, ktorých počet závisí od šírky nábytku.
 3. Dĺžku od lemu je potrebné zviazať pozdĺž sedadla, potom cez neho, cez chrbát a k lemu na chrbte. To znamená, že výsledné plátno by malo byť také veľké, aby sa ukázalo, že ho hodí cez celú stoličku.
 4. Okrem toho ťahajte vzduchové slučky, ktoré sa rovnajú šírke lemu, a plette tri strany rovnakým spôsobom.
 5. Výsledné jednotlivé prvky sú pletené po stranách a zozadu.
Hotový výrobok
ornament

Metódy pletenia a dekódovacie schémy

Pletené poťahy a poťahy na stoličky sa javia ako ťažké. Ak sa rozhodnete pre hlavný zápis v schémach a analyzujete typy slučiek, potom to nie je také ťažké. Mali by ste pamätať na pravidlá čítania:

 1. Schéma bežného pletenia je čítaná zdola nahor, kruhovo - rozobraná od stredu k okrajom.
 2. Nepárny riadok sa počíta zľava doprava, párne - zľava doprava.
 3. Pri pletení okrúhlych zábalov na stoličkách začína zábal od stredu. Aby sa polomer nezvýšil, použite zdvíhacie slučky. Počet stĺpcov, ktoré sa pridajú v nasledujúcom riadku, sa rovná ich počtu v predchádzajúcom riadku.

Pri háčkovaní vzormi je dôležité porozumieť dohovorom:

 1. Oválne oválne slučky.
 2. Kríž je jediný háčkovanie (používa sa na zvýšenie hustoty).
 3. Písmeno „T“ je pol stĺpca s háčkovaním.
 4. Preškrtnuté písmeno „T“ je jediný háčkovaný stĺpec.
 5. Písmeno „T“ s dvojitým prečiarknutím je stĺpec s dvojitým háčkovaním.
 6. Symbol krížika „T“ - tri háčiky.
 7. Písmeno „X“ so slučkou na vrchu znamená skrútený stĺpec. Používa sa na konci pletenia.
 8. "X" s pomlčkou navrchu - pletenie so spojovacou slučkou, ktoré sa používa na okrúhle pletenie.

V jednoduchých vzoroch na háčkovanie kobercov a poťahov na stoličky sa používajú iba hlavné typy slučiek: vzdušné, stĺpy s háčikmi alebo bez nich, spojovacie, veľkolepé stĺpy.Toto obmedzenie vám nebráni vytvoriť krásny a originálny zábal so vzorom.

Možnosti dekorácie

Aj keď bol poťah pre stoličky alebo pelerína vytvorený pre pohodlie a izoláciu, mali by byť ozdobené. Osvieži sa tým interiér, urobí produkt jedinečným a zaujímavým:

 1. Plátno je často zdobené strapcami a čipkou pozdĺž okraja. Štvorcový koberec sa dá ľahko diverzifikovať.
 2. Skvelá voľba pre detskú izbu - bambulky, ktoré harmonicky zapadajú do krytu na operadlo stoličky.
 3. Ďalším spôsobom, ako vylepšiť nábytok, je ozdobiť obaly výšivkou. Neodporúča sa brať korálky a volumetrické schémy.
 4. Legíny sa stali hitom - malé ponožky na nábytkových nohách, ktoré dopĺňajú jednodielny poťah. Vytvoriť taký dekor je ľahké.
 5. Korálky sa používajú na chrbte stoličiek vzadu, takže dekorácia nebude rušiť a kaziť plátno.
 6. Ďalšou možnosťou sú luky vyrobené z látky, ktorá sa zhoduje s farbou. Zdobia operadlo stoličky.

Šperky a pleteniny by mali byť navrhnuté v rovnakej farebnej schéme.

Štvorcový koberec na stoličke alebo stoličke, rovnako ako hladko pletené poťahy, osviežia interiér a zjemnia a spríjemnia nábytok. Odporúča sa pliesť háčkovanie, aby látka dala hustotu a vytvorila vzory. Predtým, ako začnete, musíte si vybrať ten správny nástroj, postup, porozumieť čítaniu diagramov.

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine