predchádzajúci post
Konštrukcia a dizajn stoličky Ikea Strandmon, kombinácia s interiérom
Predchádzajúci článok
Konštrukcia a dizajn stoličky Ikea Strandmon, kombinácia s interiérom
next-post
DIY montáž stoličiek z plastových fliaš, stupne práce
Ďalší článok
DIY montáž stoličiek z plastových fliaš, stupne práce

Ako háčkovať poťah na stoličky, pracovné fázy, vhodný dekor

Ako háčkovať poťah na stoličky, pracovné fázy, vhodný dekor

Dom nie je len „pevnosťou“, ale aj miestom, kde môžete získať silu a inšpiráciu, relaxovať, tráviť čas so svojou rodinou. Každá žena v domácnosti má svoje vlastné spôsoby, ako zabezpečiť, aby bývanie bolo teplé a príjemné. Jednou z nich sú veci, ktoré urobíte sami. Háčkovaná prikrývka, posteľná bielizeň alebo plášť na stoličku sú jednoduché výrobky, ktoré dokáže vytvoriť aj nováčik. Dajú nábytku osobitný vzhľad a pomôžu žene cítiť radosť z kreativity.

stanovenie veľkosti

Aby ste urobili správne merania, mali by ste zvoliť štýl mysu. Môže to byť:

 • kryt opakujúci všetky obrysy nábytku, zakrývajúce alebo nezakrývajúce nohy;
 • výrobok vo forme kríža, pokrývajúci operadlo, sedadlo, podrúčky;
 • plášť obdĺžnika pokrývajúci iba operadlo a sedadlo;
 • poťahy sedadiel a operadiel zviazané osobitne;
 • poťah na stoličku, ktorý zakrýva časť chrbta iba v mieste, kde sa nachádza sediaca hlava.

Najťažšie je urobiť merania pre jednodielne puzdro. Budete musieť zmerať všetky podrobnosti stoličky a zopakovať ich tvar. Začať pletenie zdola, zmerať obvod miesta, na ktoré bude visieť kryt. Pletú látku až po úroveň sedadla a potom tvoria chrbát. Posledné zo všetkého sú brané do lakťových opierok, do interiéru nábytku.

Ak je kreslo na dosah, je ľahšie upraviť veľkosť produktu priamo na ňom. Je potrebné vziať do úvahy vlastnosti nití, z ktorých je mys vyrobený. Ak sa môžu zmenšiť, musíte do všetkých parametrov pridať niekoľko centimetrov.

Pre maskovaný kríž budete potrebovať rozmery operadla, sedadla a lakťových opierok. Nesmieme zabúdať, že výrobok by mal visieť na všetkých koncoch. Koľko presne záleží na želaní remeselníka. Závesná časť pozdĺž chrbta by mala byť tak dlhá, aby plášť nekĺzal, to isté platí pre lakťové opierky. V prípade potreby ho môžete pripevniť na tlačidlá alebo na suchý zips, aby ste produkt ďalej opravili.

Dĺžka presahu sa rovná hrúbke sedadla, približne 10 cm, tento parameter sa však môže líšiť v závislosti od myšlienky pletařa.

Obal iba na sedadle alebo iba na chrbte je presne zmeraný, pričom sa berie do úvahy zmršťovanie plátna. Výrobok by mal pevne zakrývať časť nábytku a mal by byť pripevnený k zadnej časti elastickým pásom, suchým zipsom alebo inými spôsobmi. Pletený plášť na opierke hlavy môže mať akýkoľvek tvar a veľkosť. Skôr vykonáva dekoratívnu funkciu a je vyrobený rovnakou technikou ako iné výrobky, napríklad s vankúšom umiestneným na nábytkovom sedadle.

Správne dimenzovanie
Zakrývajte celý nábytok
Výrobok vo forme kríža
Obdĺžnik Cape
Cape na hlave stoličky

Materiály a náradie

Výsledok pletenia závisí od háčika a nite. Priadza musí zodpovedať účelu zábalu.Výrobok je spravidla pletený z hrubých, hustých vlákien, ktoré poskytujú nábytok ochranu pred opotrebením počas dlhej životnosti. Ich zloženie sa môže líšiť: vlna, bavlna, syntetika alebo možnosti zmiešania. Pás vyrobený z 3 mm hrubého polyesterového kordu má dobré vlastnosti.

Je lepšie vziať nite, ktoré sa nezmršťujú, sú ľahko vymazateľné a rýchlo schnú. Spravidla zahŕňajú syntetické látky. Na pletenie teplej prikrývky, ktorá robí váš obľúbený nábytok pohodlnejším, môžete použiť vlnu alebo ju kombinovať s akrylom. Zábaly pre detské sedačky sú najlepšie vyrobené z bavlny, viskózy. Pre dekoratívne výrobky sú vhodné jemné vlákna, ktorých vzor bude jemný a jemný. Remeselníci najčastejšie používajú zvyšky, ktoré sú nečinné na pletenie takýchto vecí. Táto voľba je zvlášť vhodná pre obaly štvorcových motívov.

V najtenšej časti by mal byť háčik polovičnej veľkosti závitu. Toto odporúčanie sa zvyčajne uvádza na obale s priadzou. Ak pri pletení neexistuje osobitný návod, hrúbka nite by sa mala zhodovať s hrúbkou výrobku.

Dizajn a výzdoba

Nábytok môžete ozdobiť netradičnými pletenými poťahmi v rôznych farbách, tvaroch, vzoroch. V závislosti od techniky plátna sú:

 • nepretržité hladké;
 • prelamované s rôznym stupňom hustoty;
 • pevná látka s objemovým vzorom;
 • s rôznymi motívmi.

Pri výbere je potrebné zohľadniť skutočnosť, že pevná látka je vhodná pre klasický štýl, lepšie chráni povrch nábytku, ale pranie môže byť časovo náročné. Bude ešte ťažšie čistiť plášť objemovým vzorom. Pre začiatočníkov skúsených v odbore popravy sú vhodné prelamované pevné plátna alebo motívy. Takéto výrobky sa rýchlo pletú, nevyžadujú veľkú spotrebu nití, ľahko sa umyjú a vysušia. Obaly s objemnými a prelamovanými vzormi sú ideálne pre také štýly interiéru, ako sú krajiny, škandinávske krajiny.

Je lepšie začať s pletením s testovacou vzorkou s rozmermi asi 10 x 10 cm, čo vám umožní pochopiť, aká veľkosť plátna je potrebná, a vyhodnotiť účinok vzhľadu.

Pletené nábytkové poťahy môžu byť podľa farby:

 • monofónny;
 • nuansa (použitie podobných farieb);
 • kontrastné.

Ako ozdoba hotovej veci sa používajú rôzne druhy strapcov, šnúr, bambuliek, gombíkov, pletených prvkov. Objemové guľôčky sa najlepšie používajú zozadu.

Cape stolička so štvorcovými motívmi

To je skvelý spôsob, ako použiť zvyšné vlákno. Motívy sú:

 • kolo;
 • štvorec;
 • trojuholníkový;
 • šesťuholníkové a osemuholníkové.

Najobľúbenejší medzi pletařky je štvorcový tvar. Takéto motívy majú jednoduchý dizajn, ľahko sa prešívajú a pomáhajú vytvárať hustú súvislú tkaninu bez veľkých dier. Vystupujú v akejkoľvek farbe, často kombinovanej. Nesporným plusom pletenia s motívmi je, že remeselník nemusí držať celú látku vo svojich rukách (čo sa časom stáva tvrdším a tvrdším). Ak chcete pletiť zábal na stoličke zo štvorcov, je lepšie zvoliť priadzu z dvoch alebo viacerých farieb. Môžete použiť zvyšky, ale vlákna na viazanie fragmentov by sa mali brať v jednom vzhľade a odtieni.

Pletenie sa vykonáva podľa jednoduchej schémy:

 1. Zatvorte reťaz 12 VP do kruhu.
 2. Tie 1 VP pre zdvíhanie, potom - 23 RLS v kruhu. Zatvorte riadok SST.
 3. Vytvorte 3 VP na zdvíhanie, 2 SSN z rovnakej slučky, 1 VP, potom 3 SSN v treťom RLS druhého radu, 5 VP, 3 SSN v treťom RLS druhého radu. Túto sekvenciu plette do konca riadku. Dokončite oblúkom s 5 VP a zatvorte rad SS.
 4. Spustite 3 VP na zdvíhanie, 2 SSN, 1 VP, 3 SSN v 3 SSN tretej rady, 4 VP, 1 PRS v strede oblúka z 5 VP tretej rady, 4 VP, 3 SSN v 3 SSN tretej rady. Túto sekvenciu plette až do konca riadku. Dokončite oblúk 4 VP, zatvorte rad SS.
 5. Vytvorte 3 VP na zdvíhanie, 2 SSN, 5 VP, 3 SSN v 3 štvrtých radoch CLS, 4 VP, 3 RLS tak, aby sa priemer zhodoval so 4 radmi RLS, 4 VP, 3 CL v 3 radoch CL4. Úplet nadväzujte na koniec riadku. Dokončite oblúk 4 VP, zatvorte rad SS.
 6. Link 3 VP na zdvíhanie, 2 CH, 1 VP, 3 CCH v oblúku, 3 VP, 3 CCH v rovnakom oblúku, 1 VP, 3 CCH v 3 CCH piateho radu, 5 VP, 1 RLS v strede RLS z 5 riadkov, 5 VP, 3 CCH v 3 CCH piateho radu. Úplet nadväzujte na koniec riadku. Dokončite oblúkom s 5 VP, zatvorte rad SS.

Na výpočet toho, koľko takýchto štvorcov je potrebné spojiť, sa dĺžka a šírka počatého produktu vydelí dĺžkou strany výsledného motívu. Po vyrobení dostatočného počtu prvkov sa tieto pary a potiahnu vlhkou handričkou, cez ktorú sa spracujú parou pomocou železa. Všetky štvorce musia byť rovnaké, aby produkt nebublával.

Súvisiace motívy sú zošité ihlou alebo háčkovaním, ktorých priemer by mal byť menší ako hlavný. Štvorce môžete spojiť v procese vytvárania posledného riadku. Väzba obvodovej hrany sa vykonáva na vizuálne kombinovanie motívov do jednej kompozície. Krásny háčkovaný plášť je pripravený. Môže ozdobiť stoličku, stoličku a stoličku.

režimy
Zhromažďujeme reťazec vzduchových slučiek a zatvárame ich do kruhu
Plette jednoduché háčkovanie a uzavrite riadok spojovacími stĺpikmi
V druhom riadku pletíme niť inej farby a pletíme podľa schémy
V ďalšom riadku pridajte vlákno inej farby a plette s háčikmi
V poslednom riadku pridáme vzduchové slučky a uzatvoríme spojovaciu slučku
Dokončený štvorcový motív
Podobne podľa schémy vyrábame veľa štvorcových motívov.
Šijeme štvorčeky spolu
Cape na stoličke s pripravenými štvorcovými motívmi

Mriežkovaný poťah na stoličke s počítačom

Počítačové kreslo, ktoré je pohodlné na prácu na kolieskach, má spravidla osobitne pevné operadlo a sedadlo. Obaly pre neho budú potrebovať dve. Môžete si napríklad vziať motív zvaný „námestie babičky“ a na základe toho spojiť vec.

Poradie poťahu prelamovaného pletenia na základe „námestia babičky“:

 1. 5 VP krátky v kruhu SST.
 2. 3 VP na zdvíhanie, 2 sv. CH v kruhu, 2 sv. Dokončite riadok 1 VP a zatvorte St. BN, aby ste vytvorili oblúk.
 3. 3 VP na zdvíhanie, 2. sv. CH v oblúku. Kravata v nasledujúcom oblúku 3. sv. CH, 2 VP, 3. sv. CH Potom 3 st. CH, 2 VP, 3 st. CH do nasledujúceho oblúka atď. Zatvorte riadok 1 VP a St. BN
 4. 3 VP na zdvíhanie, 2 sv. CH v oblúku, 3 sv. CH v intervale medzi skupinami po 3 radoch sv. CH 3, potom v oblúku spojte 3 sv. CH, 2 sv. Pokračujte rovnakým spôsobom až do konca série. Zatvorte riadok 1 VP, 1 sv. B.N.
 5. Plette týmto spôsobom na požadovanú veľkosť látky.

Je potrebné pliesť dve prešívané štvorcové látky podľa veľkosti chrbta a sedadla s prihliadnutím na zadnú stranu asi 15 cm. Do otvorov vytvorených pozdĺž okraja motívov sa pomocou špendlíka vloží ľanová guma vhodnej farby. Pletené poťahy položte na stoličku počítača a utiahnite pružný pás. Hlavná vec je, že výrobok pevne zakrýva povrch stoličky. Zastrihnite ďasno a zošite jeho konce.

Naparovanie možno vykonať priamo na stoličke tak, aby tvar mysu presne zodpovedal dizajnu operadla a sedadla. Takúto obálku ľahko vytvorí aj nováčik. Pre skúsenejších si môžete vziať schému prelamovanej obrúsky alebo obrusu.

Zbierame vzduchové slučky a zatvárajú ich v kruhu
Háčkujeme pletené háčiky a vytvárame oblúk
Analogicky sme pletili skupiny slučiek, aby sme získali plátno požadovanej veľkosti
Pridajte vlákno inej farby
Pletíme dve látky: na sedadlo a operadlo
Na gumičku sme nasadili špendlík
Pozdĺž okraja plátna preťahujeme elastickú hmotu cez otvory prelamované
Prelamovaný poťah pre počítačovú stoličku je pripravený

Oddelenie schémy pre začiatočníkov

Aby ste mohli ľahko prečítať vzory vzorov pre obaly na stoličkách, mali by ste vedieť, ako sú na nich vyznačené rôzne typy slučiek. Nájdete ich na špecializovaných zdrojoch pre ihly. V grafike sa zvyčajne používajú symboly uvedené v tabuľke.

označenie

odpis

Špicatý alebo malý kruh

Vzduchová slučka

Zvislý pás

Jedno háčkovanie

Zvislá tyč s priečkou

Dvojité háčkovanie

Zvislý pás s dvoma (tromi) priečnymi čiarami

Stĺpec s dvoma (tromi) priadzami

Malá ortéza končí dole

Pripája sa príspevok

Oblúk s číslom uprostred

Reťaz vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu pod oblúkom)

Kruh s číslom vnútri

Uzavretý kruh vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu v kruhu)

kliešť

Dva jednoduché háčkované stehy z jednej slučky

Začiarknutie s jednou (dvoma, tromi) priečnymi čiarami na každej strane

Dva dvojité háčkovanie (dve, tri) pletené z jednej slučky

Špicatý alebo malý kruh

Pripája sa príspevok

Zvislý pás

Reťaz vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu pod oblúkom)

Zvislá tyč s priečkou

Uzavretý kruh vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu v kruhu)

Zvislý pás s dvoma (tromi) priečnymi čiarami

Dva jednoduché háčkované stehy z jednej slučky

Malá ortéza končí dole

Dva dvojité háčkovanie (dve, tri) pletené z jednej slučky

Oblúk s číslom uprostred

Pripája sa príspevok

Kruh s číslom vnútri

Reťaz vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu pod oblúkom)

kliešť

Uzavretý kruh vzduchových slučiek (počet slučiek zodpovedá číslu v kruhu)

Začiarknutie s jednou (dvoma, tromi) priečnymi čiarami na každej strane

Dva jednoduché háčkované stehy z jednej slučky

Špicatý alebo malý kruh

Dva dvojité háčkovanie (dve, tri) pletené z jednej slučky

Pokiaľ ide o dešifrovanie schém, mali by ste poznať najdôležitejšie pravidlá. Ak sa vzory hodia od stredu k okrajom, v priamych a spätných radoch, musíte ich prečítať zdola nahor. Nepárne riadky by sa mali dešifrovať zľava doprava, dokonca aj riadky - naopak.

Samoobslužný plášť zaistí domu útulnosť a zvláštnu atmosféru. Chráni nábytok pred znečistením, zvieracími pazúrmi, pomáha aktualizovať interiér. Pletenie nie je obzvlášť ťažké ani pre ženu, ktorá predtým nezachytávala háčik alebo pletacie ihly.

Symboly pre háčkované vzory

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine