predchádzajúci post
Čo ovplyvňuje náklady na nábytok
Predchádzajúci článok
Čo ovplyvňuje náklady na nábytok

Ako bezpečne sušiť čalúnený nábytok

Ako bezpečne sušiť čalúnený nábytok

Spúšťajú atmosféru domu škvrny, mastný, zatuchnutý a vyblednutý čalúnený nábytok? Už vás nebaví skrývať kedysi krásnu pohovku alebo stoličku pod prikrývky? Chceš na čistenie stoličiek alebo pohoviek, ale bojíte sa pokaziť drahé čalúnenie? A dobre urob to! Jemná textília sa ľahko vyberie nesprávne zvolenými čistiacimi prostriedkami. znamená, po ktorom produkt nemusí byť možné získať späť. A výstup bude iba jedna - nákup nových interiérových položiek.

Ako absorbované nečistoty a prach ovplyvňujú zdravie?

Domáci prach. jeho bez váhania ju odhodili z povrchov a prakticky ju vyhodili z kobercov denne. Čo je to vlastne táto látka a čo má? nebezpečenstvo pre blaho ľudí a domácich miláčikov?

Prach - Nasýtený „Koktail“ mikroskopických častíc. Zrná piesku, drobné kvapôčky tuku, vláknité vlákna, spóry a peľ rastlín, plesne, kliešte a parazitické mikroorganizmy, ťažké kovy a iné chemické zlúčeniny. Tento zoznam je len začiatok. Vedci, ktorí sa rozhodli ponoriť sa hlbšie do tejto otázky, zistili: za rok jedna izba s rozlohou 50 m² akumuluje viac ako 20 kilogramy prachu! A celý tento „zázrak“ je schopný spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

 • Telo dieťaťa je precitlivené na alergény, preto je potrebný čistenie nábytku v dome, v ktorom deti žijú. Kanadskí chemici vykonali štúdiu a dokázali: v domácom prachu je veľa olova. A to je ťažký kov, ktorý môže spôsobiť bronchiálnu astmu a dokonca aj onkológiu. Dieťa má často slzené oči, sťažuje sa na bolesť hrdla a svrbenie v nose? Dôvodom nemusí byť skôr nachladnutie, ktoré príde na myseľ, ale ten istý prach.
 • Starší ľudia tiež ostro reagujú na dráždivé látky pre mikročastice. Najmä pre astmatikov, ľudí so slabými pľúcami a zažívacím traktom. 7-10% prachu je rastlinného pôvodu: peľ, semená, spóry plesní. Spôsobujú dusivý kašeľ. A štatistiky nie sú optimistické. Každý rok končí viac ako 5 000 životov práve kvôli astmatickým útokom. Otrava, infekčné choroby, vývoj parazitov vo vnútri tela sú ďalšie „kúzla“, ktoré prach nesie. Záver v tomto prípade je rovnaký: čistenie čalúneného nábytku doma je nevyhnutnosťou.
 • Ľudia s chronickým ochorením a ľudia s oslabenou imunitou môžu byť prachovými časticami vážne postihnutí. Podráždenie kože (žihľavka), konjunktivitída, celková slabosť s horúčkou a sčervenanie hrdla niekedy nie je potrebné liečiť špeciálnymi drogami. Je potrebné zbaviť sa len špiny, ktorá letí vo vzduchu a usadzuje sa na predmetoch.

Aké škvrny sa najčastejšie vyskytujú na nábytku?

Najpresnejší a pedantický majiteľ sa nebude môcť pochváliť tým, že sa nikdy nezachoval k čisteniu matraca, kresiel alebo kobercov.Pretože sú miesta, ktoré sú náhodné alebo objavujú časom a dlhým používaním predmetov, niekedy je ťažké samostatne odstrániť. Toto sú najbežnejšie typy znečistenia domácností:

 1. Mastná. Objavujte sa častejšie z jedla a všetkého, čo s ním súvisí. Kulinárske špeciality v kuchyni nie sú iba obedové večere a večere, ale tiež výpary, ktoré „sednú“ všade. Alebo iná situácia známa všetkým - večer pred televízorom na vzrušujúce športové vysielanie alebo seriál. Ako sa dá vyraziť bez pôsobivej misky s popcornom, vrecka chipsov alebo taniera sendvičov? Ale výsledok nebude ďalej čakať: mastné škvrny na čalúnení.
 2. Z atramentu a farieb, V súčasnosti, keď má každý mobilný prístroj, sa perá stále používajú. A s nimi sú incidenty - úniky v najneočakávanejšom okamihu. Deti majú veľmi radi tvorivosť. Plátna na umelecké diela sa ľahko stáva ľahkou základňou pohovky alebo matraca. Farebné kresby s fixkami, ceruzkami alebo permanentnými značkami (!) Sú problémom. V polovici prípadov je nevyhnutné suché čistenie čalúneného nábytku.
 3. Kaviarne. Recepcia je dlhá príjemná konverzácia nad šálkou aromatického nápoja. Jeden nepríjemný pohyb a úplne nové čalúnenie vyrobené z pravej alebo ekologickej kože už má hnedú škvrnu.
 4. Víno, ovocie a čokoláda znečistenie - z rovnakej série „hosť“ a „detský“. Môžete k nim pridať obľúbenú zábavu detí so žuvačkou, limonádami všetkých odtieňov dúhy, koláčmi a inými sladkosťami.

Vážne tvrdohlaví. Táto kategória miest je najnepríjemnejšia. Najčastejšie súvisia s vekom - od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Látka, ktorá ju spôsobila, prenikla do hlbokých vrstiev plátna, poškodila vlákna alebo spodok materiálu. Riešenie týchto následkov samo osebe stráca. Jediným spôsobom je suché čistenie nábytku doma alebo v profesionálnom laboratóriu.

Čistíte nábytok doma ľudovými prostriedkami alebo volajú remeselníkov?

každodenný v mnohých prípadoch pomáha múdrosť. A ľudia sa starých miest zbavili škvŕn krát, niekedy celkom úspešne. Určité znečistenie sa skutočne hodí "Liečba". Tu je niekoľko životných hackov, ktoré sa môžu hodiť:

 • Nalejte čiernu kávu na čalúnenie? Pomôže vám bežná mydlová voda alebo víla a čistá handra. Len to nepreháňajte intenzitou boja proti rozvodu. V opačnom prípade známka rastie.
 • Na pohovku striekali pocity emócie z bránky vystreleného piva? Požiadajte o pomoc stolný ocot. 1 zákusok na 800 ml vody - roztok je pripravený. Povrch jemne navlhčite, osušte ho suchou handrou a počkajte, kým nebude materiál úplne suchý.
 • Deti farebne a vkusne „maľovali“ koberec - štandardná rodinná situácia. K dispozícii sú 3 možnosti:
 • Utierka s izopropylalkoholom a pár voľných minút.
 • Lak na vlasy je nečakaný, ale účinný nástroj. Nastriekajte ho na „atramentové maľby“ a potom ho utrite čistou handrou.
 • Acetón odstráni stopy pier a značiek. Tajomstvo je v plynulých pohyboch s vložkou od okraja znečistenia do stredu.
 • Strihajú prst, odhalí sa krvácanie z nosa - všetko sa stane. Dezinfekčné prostriedky a lieky zachránia vaše zdravie a červené škvrny zmiznú z čistej ľadovej vody.
 • Našli ste po večeri na gauči alebo pohovke stopy červeného vína? Navlhčite špinavý sektor, posypte pôsobivou hrsťou soli na škvrnu, počkajte, kým sa rozpustí a nevyschne. Potom odstráňte zvyšok pomocou vysávača.
 • Sušená žuvačka nie je taká hrozná pohroma, ako sa zdá. „Lepivú sladkosť“ prikryte ľadom a potom ju jednoducho odstráňte pomocou akéhokoľvek neostrého predmetu, aby ste nepoškodili čalúnenie. Lyžica alebo plastový kuchynský skimmer to urobí.

Existujú však miesta, ktoré ľudovým liekom nezaujímajú. Staré znečistenie hlboko preniknuté do vlákien už nemôže byť ovplyvnené sódou, octom alebo mydlom. Na ich odstránenie potrebujete špeciálne formulácie, niekedy toxické. Preto sú služby skúsených majstrov v oblasti čistenia kobercov a nábytku v Moskve také žiadané.

Bezpečné čistiace prostriedky na čalúnený nábytok

moderný Výrobcovia prípravkov na čistenie tkanív a iných materiálov starostlivo monitorovať šetrnosť výrobkov k životnému prostrediu. Dokonca aj koncentrované prípravky na škvrny sa vyrábajú v súlade s normami (vrátane DIN EN ISO 9001: 2000). Všetky výrobky sú hypoalergénne, bezpečné pre zdravie, citlivé na materiály.

Najviac známe, dôveryhodné a spoľahlivé značky:

 • Seitz je chemická spoločnosť so sídlom v Nemecku. Spoločnosť bola založená pred 125 rokmi a dodáva na trh kompletnú škálu výrobkov určených na profesionálne chemické čistenie nábytku, tkanín všetkých druhov. Sortiment je rozdelený na predčistiace zmesi (POLISOL RAN, POLISOL LIGHT); strojové zosilňovače (NOVACLIN SUPER P, PRECLIN P na odstránenie škvŕn v perchlóretyléne); prostriedky pre akvahistki (FRANCOLAN CARE, FRANCOPAL MAXX); odstraňovače škvŕn pre rôzne typy znečistenia (QUICKOL, CAVESOL, COLORSOL, BLUTOL S a ďalšie).
 • Johannes Kiehl KG je ďalšia nemecká značka špecializujúca sa na sériu odstraňovačov škvŕn, práškov, šampónov a čistiacich prostriedkov na textil, koberce a koberce. Všetky výrobky sú biologicky odbúrateľné, so zníženou produkciou oxidu uhličitého. Často používané v špeciálnych čistiacich prostriedkoch: Carp-Deta - na odstránenie kontaminantov rozpustných vo vode z čalúnenia a podláh; ARENAS®-exet 1 - na odstraňovanie mastných a olejových previsov; ARENAS®-exet 2 - na odstránenie stôp pera z plsti a atramentu. Kiehl's Carp-Acryl sa používa na hĺbkové a šetrné čistenie kobercov. Zvládnite všetky druhy škvŕn. Kompozícia obsahuje polymérne disperzie, ktoré tvoria zlúčeniny s časticami nečistôt, ktoré sa po spracovaní odstránia špecializovaným extrakčným zariadením.
 • Chemspec je americká značka známa pre výrobky na čistenie nábytku. Výrobky sú vhodné pre organické a anorganické kontaminanty, čerstvé a hlboko spečené. Inovatívne recepty s minimálnou chemickou agresivitou sú schválené pre použitie v každodennom živote, zdravotníctve a detských zariadeniach kvôli hypoalergenite. Výrobky Chemspec sa dajú použiť na exkluzívny nábytok s čalúnením vyrobeným z drahých látok a pravej kože. Hlavnou vecou je vybrať si z navrhovaných kompozícií správne zloženie: Colorfast Extraction Čalúnenie Cleaner, Dry Fabric Cleaner, Enz-All, Leather Cleaner & Conditioner. V prípade pochybností je lepšie vyhľadať radu skúsených technologov Maliny v Moskve.
 • Prochem je výrobca so závodmi po celej Veľkej Británii. Prípravky na čistenie nábytku si získali obľubu vďaka svojej všestrannosti, bezpečnosti pre životné prostredie a ľudí a šetreniu materiálov. Výrobky s nízkou kyslosťou, ktoré zahŕňajú oplachovanie vláknami a tkaninami, sa odporúčajú na použitie na vlnených, ľanových a dokonca aj hodvábnych tkaninách. Čalúnenie zachová jas farby, získa sviežosť a príjemnú vôňu. Sortiment Prochem obsahuje zlúčeniny pre pokožku (Prochem Leather Cleaner); odstránenie farieb a olejov (Citra Boost); na škvrny (Neutral Pro Spotter, Stain Pro, Odstraňovač škvŕn kávy, atď.).
 • Taski je spoločnosť zo Švajčiarska, ktorá sa etablovala ako výrobca jemných ekologických výrobkov. Najvyhľadávanejšie: Taski Tapi Gum na odstránenie žuvačky; Tapi Spotex 2 pre stopy šťavy, kečupu, čaju, vína, krvi; Tapi Spotex 1 proti zvyškom asfaltu, oleja, mastnoty alebo leštidla.

Je možné hĺbkové čistenie čalúneného nábytku pomocou domáceho vysávača?

Sací výkon štandardného domáceho vysávača obvykle nepresahuje 200 - 250 wattov. Modely nie sú navrhnuté tak, aby odstraňovali vážne kontaminanty. Dôveruje im denné čistenie. Je však potrebné si uvedomiť, že viac ako 40% prachu po takomto vyčistení sa vracia z jednotky na pôvodné miesto s odpadovým vzduchom. Nie je potrebné hovoriť o odstraňovaní starých škvŕn, poskytovaní čalúnenia a kobercov jasu, sviežosti. S komplexnými úlohami sa dokáže vyrovnať iba špecializované vybavenie pre nábytok na chemické čistenie.

profesionálny stroje sú rozdelené do typov:

 1. Vysávače na mokré a suché čistenie (vysávače). Výkonné jednotky s viacstupňovou filtráciou, s rôznymi tryskami, sú navrhnuté tak, aby sa dali odstrániť vrátane tekutých nečistôt.
 2. Práčky na koberce - vyťahovacie stroje. Rozsah je od suchého čistenia kobercov doma po upratovanie čalúnenia. Princíp činnosti čistiacej techniky je vstrekovanie pracieho roztoku pod tlakom do vlasu tkaniny a súčasná extrakcia zvyškovej zmesi vákuovou pumpou spolu s nečistotami. Modely známych európskych značiek Cleanfix (Švajčiarsko), Santoemma (Taliansko), Numatic (Anglicko) a American Ultimate a Tennant sú vhodné pre jemné vlnené a syntetické tkaniny.

Parné generátory sa používajú šetrne odstraňovanie škvŕn rôzneho pôvodu. Ľahko prúdte s t pri 160 ° C pod tlakom v 4 atmosférách vyrovná sa s tvrdými nečistotami, mastnými plochami na sedadlách a opierky na ruky a kreslá; rozjasňuje tkanivá, odstraňuje pachy moču, pleseň a prach; spracováva oblasti so zložitou štruktúrou (rohy, kučeravé) predmety, ťažko dostupné miesta).

Ako čistiť čalúnený nábytok a nepoškodiť čalúnenie?

Ak je nábytok zdobený odolným syntetickým materiálom, môžete bezpečne používať mydlové roztoky, chemikálie a kefy. Ak je však čalúnenie vyrobené zo zamatu, velúru, saténu, jemnej vlny alebo prírodného hodvábu, je potrebná jemná starostlivosť. Majitelia exkluzívnych, vrátane starožitného nábytku, sa neobedia bez pomoci osvedčených čistiacich prostriedkov. Inak sa drahé veci ľahko kazia do tej miery, že nebudú predmetom obnovy. Musíte pamätať na bezpečnosť odstraňovačov škvŕn, rozpúšťadiel a iných prostriedkov na ochranu zdravia dospelých, detí, domácich miláčikov. Informácie o skladbách v otvorených zdrojoch nie sú vždy dostatočné. Preto bude užitočná žiadosť o suché čistenie čalúneného nábytku a rozsiahla konzultácia odborníkov s malinami s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami.

video

Odkaz na hlavnú publikáciu

sedacie súpravy

Postele

skrine